X-Power 33C

X-Power 33C

X-Yachts’ın Mayorka’da test seyrine çıktığımız, ilk dıştan takma makine tahrikli spor teknesi X-Power 33C güneş gibi parlıyor.

Güneşle yıkanan Mayorka’daki Palma Marina’da, bakan herkese dıştan takma makineleriyle gösteriş yapan bir tekne ve çoğunluk ona bakmaktan kendini alamıyor. Bir yanında yeni ve şık motoryat modelleri, diğer yanında zarif incelikte yelkenlilerle çevrilmiş olmasına karşın, bu yakışıklı günübirlik gezi teknesi herkesin dikkatini çekiyor.
Sonuçta, bu X-Yachts’ın ilk motorbotunun yeni dıştan takmalı versiyonu olmakla birlikte, tekne 40 yıldan uzun süredir en üst kalitede siparişe özel yelkenliler üreten aynı Danimarka tersanesinde inşa edilmiş. Şık ve zekice mütevazi bir donanımla ölçülü modelin klasik hatları ve geniş tik kaplı güverteleriyle kendinden emin hali saygıyı hak ediyor.

ŞIK HAVUZLUK

Başlangıçta garip bir seçim gibi gelse de havuzluğun limuzin bot yerleşimi pek çok yönden çok başarılı. Öncelikle, 33ft boyundaki tekne, sekiz kişilik misafirlerinin hepsini dümenin gerisinde güvenli ve korunaklı bir alanda taşıyabiliyor. Merkezi girişin yakınındaki karşılıklı oturma grubu yerleşimi doğal olarak samimi ve burası için seçilebilen iki masa sayesinde herkes hard-top’a bağlı tentenin koruması altında keyifli bir öğle yemeği için konforla oturabiliyor. Daha sıcak bir kış seyri için tenteleri donatıp havuzluğun ön yarısını kapatmak isterseniz bu da mümkün ve hâlâ üç güzel dümen koltuğu yanında sancaktaki küçük barın yanındaki dört kişilik yemek bölümünü koruyabiliyorsunuz.

X-Yachts’ın kıç tarafta tüm eni kullanması havuzluğun iç hacimleri için çok iyi bir çözüm, ancak bu durum nedeniyle tekneye yüzme platformundan giriş için bir yol bulmaları gerekiyor. Bu isteğin yanıtı merkezdeki sırtlığın öne katlanarak ortaya çıkardığı bir çift geniş tik kaplı basamakla geliyor. Ayrıca vasatta minderler arasında açıklıklar var, bunlar yan güvertelere geçiş sağlıyor, böylece çok güvenli ve kapalı bir havuzluk olmasına karşın erişim çok kolay.

Derin konumuyla dümen çok konforlu bir alan. Her biri kolçaklı ve destek yastıklı üç ayarlanabilir koltuk ve teknenin tüm ana sistemlerini kontrol edebileceğiniz bir çift chartplotter’a yer veriliyor. Dizel ısıtma ayaklarınızı ısıtırken ön camdaki buğuyu gideriyor. Yine burada bir baş manevra pervanesi, bir MFD uzaktan kontrol ve manevraları kolaylaştıran Skyhook fonksiyonlu bir joystick bulunuyor.

Yan güverteler başa doğru ilerlerken genişliyor ve enin bir kısmını kullanıyor, bu nedenle prensipte baş tarafa ulaşmak kolay olmalı. Ancak geniş ve tutamaksız bir hard-top kullanımı dalgalı sularda dümen koltuklarından birine tırmanarak ön camın üstünden geçmenizi daha iyi bir seçenek yapıyor. Bu açıkçası çok ideal değil, bu yüzden ya hard-top’un gözden geçirilmesi ya da ön camın daha kolay geçişe izin verecek şekilde değiştirilmesi yararlı bir çözüm olabilir.

X-Power 33C test yazısının devamnını Ağustos sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.