X-Yachts X5⁶, “Avrupa’da Yılın Yatı” adayı

X-Yachts X5⁶, “Avrupa’da Yılın Yatı” adayı

Danimarkalı tersane X-Yachts’ın amiral gemisi X5⁶, Yachting World’ün 2004 yılından beri düzenlediği Yılın Avrupalı Yatı (European Yacht of the Year – EYOTY) ödülleri için 12 kişiden oluşan yarışma jürisi tarafından finalist seçildi.

X-Yachts’ın yüksek performanslı modern gezi teknelerinden oluşan PureX serisinin en büyük modeli de olan X5⁶, tüm X-Yachts’larda olduğu gibi epoksi infüzyon yöntemiyle üretilip fırınlanan sağlam gövdesi, Rod arması ve çelik gövde kafesi, iç mekânda ise sade dizaynı ve mükemmel İskandinav işçiliğiyle dikkat çekiyor.

X-Yachts X5⁶, benzer boydaki Hallberg-Rassy 50, Jeanneau Yachts 60, Lagoon 55 ve Swan 58 gibi rakipleriyle birlikte jüri tarafından Lüks Gezi Yatı kategorisinde değerlendirmeye tabi tutulacak.

Aday finalist teknelerin jüri üyeleri tarafından yapılacak test seyirleri önümüzdeki Ekim ayında Barselona’da gerçekleştirilecek. Testler ve kapsamlı değerlendirmenin ardından sonuçlar her zamanki gibi Ocak 2022’de düzenlenecek Düsseldorf Boat Show esnasında açıklanacak.

Ürettiği teknelerle neredeyse her yıl aday gösterildiği Avrupa’da Yılın Yatı ödülünü geçtiğimiz yıl yine PureX serisinden X40 ile kazanan X-Yachts, aynı ödülü daha önce X-55 (2007), Xc 45 (2009) ve Xc 38 (2011) modelleriyle kazandı.