Yelken hakemleri ucuz kurtuldu

Yelken hakemleri ucuz kurtuldu

9 Eylül günü Kalamış Koyu’nda yapılan Koç Spor etkinlikleri kapsamında görevli yelken hakemleri Irmak Büyükakkuş ve Alper Şakaklı bulundukları bota, etkinlikte görevli Sahil Güvenlik karakol botunun hızla çarpması sonucu kaza geçirdiler.

Haber: Osman UĞUR

9 Eylül günü Kalamış Koyu’nda yapılan Koç Spor etkinlikleri kapsamında görevli yelken hakemleri Irmak Büyükakkuş ve Alper Şakaklı büyük bir kazadan şans eseri kurtuldu. Etkinlik kapsamında görevli Sahil Güvenlik karakol botunun Büyükakkuş ve Şakaklı’nın bulunduğu bota hızla çarpmasıyla ikili denize düştü.

Diğer yelken hakemlerinin yardımıyla sudan çıkartılan yelken hakemlerinden Irmak Büyükakkuş kontrol amaçlı ambulansla hastahaneye kaldırılırken, Alper Şakaklı darbe almadığını belirterek hastaneye gitmedi.

Sahil Güvenlik botunun gelen bir emir üzerine hızla hareket ettiği hızdan dolayı botun önünün kalkarak görüş alanını kısıtladığı kazanın bu nedenle meydana geldiği öğrenildi.

Yaşanan kaza anını Alper Şakaklı ise şöyle anlattı: “Cumartesi günü Kalamış koy içinde gerçekleşen yarışlarda, günün son yarışı için start verildikten sonra rüzgarüstü şamandırasında dönüşleri takip ediyorduk, iskele kıç omuzda 300 mt. mesafede bekleyen Sahil Güvenlik teknesinin ani ileri hareketiyle hızlı bir şekilde üstümüze doğru geldiğini fark ettik.

3 saniyede çarpışma mesafesine gelecek kadar sürate ulaştığı için ancak boşta bekleyen hakem botunu 1 mt ileri atabilecek kadar hareket edebildik. Bu hareket sayesinde SG botunun vücudumuza temasından kurtulmuş olduk. SG botu benim hemen arkamdan bota temas ederek önce oturduğum koltuğa ardından direksiyon ve konsola da çarparak üzerimizden geçti. Bu çarpmanın ve geçişin etkisiyle bizde denize savrulduk.

Daha sonra yarışta görev yapan Umpire’lar bizi sudan çıkardı. Hakem arkadaşım Irmak Büyükakkuş’un suda iken düşme kaynaklı bazı şikayetleri vardı bu sebeple önce onu hasteneye beni de karakola götürdüler. SG komutanlığı yaşana olayın vehametinin farkındaydı.

Kendi içerisinde yaptığı tahkikatta ve botta bulunan kamera incelemesinde olay esnasında bot komutanının ani ileri hareket nedeniyle botun kısa süre içerisinde çok yüksek hıza ulaştığı bu sebeple teknenin kafasının yukarı kalktığı ve bu sebeple bizim görüş açısından çıktığımızı ancak teknede bulunan son teknoloji 360° açıyla çekim yapan kameranın olayı saniye saniye kaydettiği ifade edildi ve ilgililer hakkında gerekli idari işlemlerin başladığını belirttiler.

Pazar günü yarışımıza devam ettik ve tamamladık. İdari süreç devam etmektedir. Sahil Güvenlik Komutanlığı bizim canımızdır. Allah beterinden korusun hepimizi.”

Irmak Büyükakkus’a ve Alper Şakaklı’ya Motor Boat olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

*Fotoğraf Osman Uğur tarafından, hakemlerin görev aldığı farklı bir yarışta çekilmiştir.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.