Yeni çağın bisikleti

Yeni çağın bisikleti

Kesuka Titlis

Trafik sorunu ve fosil yakıtların oluşturduğu kirlilik tüm dünya için can sıkıcı bir hale gelirken elektrikli bisikletler ulaşıma yeni bir boyut getirmeye hazırlanıyor.

Yazı: Eray Emin Aydemir

Dünya ciddi bir değişim sürecinin içerisinde… Yapay zekayla ilgili çalışmalar her geçen gün hız kazanırken, 3d yazıcılarda üretilen parçalar hatta organlar yeni bir teknoloji çağına girdiğimizi gözler önüne seriyor. Tüm yeni teknolojik gelişmeleri baş döndürücü hızları nedeniyle takip etme konusunda zorlansak da, özellikle ulaşım alanında yapılan yenilikler oldukça olumlu seviyede.

Trafiğin çekilmez bir boyuta geldiği ve fosil yakıtların kötü etkilerini iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde, bilim insanları artık toplumları fosil yakıt tüketen araçlardan kurtarmaya çalışıyor. Birçok şirketin de bu çabaya ortak olarak yeni ürünleri piyasaya sürmesi insanlık adına olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Bu konuda yeni moda ise ülkemizde de her geçen gün kullanımı artan elektrikli bisikletler. İsviçreli Kesuka firması elektikli bisiklet yarışında liderliği ele almaya çalışan önemli bir firma. Kesuka Titlis modeli, şehir içi ulaşım ve off road kullanım için oldukça ideal.

Kalın lastikleriyle sürüş esnasında ciddi bir hâkimiyet hissi veren ve her yol ve hava şartında mesafe kat edebilen Kesuka Titlis, az efora karşılık yüksek verimlilik sunan bir araç. Dongdian marka elektrikli motora sahip olan elektronik bisiklet, uygun yol şartlarında 45 kilometre hıza erişebiliyor. Aracın elektrik motoruyla kat ettiği mesafe de oldukça dikkat çekici. Sadece elektrik motorunu kullanan bir sürücü 35 kilometre mesafeyi alabilirken zaman zaman pedal kullanmayı tercih ettiğinde ise bu mesafe tek şarjla 130 kilometreye çıkabiliyor.

Kesuka Titlis yazının devamını Temmuz 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.