Yenilikçi tasarım, üstün performans: Peugeot 408

Yenilikçi tasarım, üstün performans: Peugeot 408

Şık tasarımı, ileri teknolojisi ve güçlü performansıyla dikkat çeken Peugeot 408, sürücü ve yolcularına benzersiz bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Peugeot’nun son dönemdeki en iddialı modellerinden biri olan 408, ilk olarak 2010 yılında C segmenti sedan bir otomobil olarak Uzak Doğu ve Güney Amerika’da satılmak üzere üretilmişti.

2022 yılında yeni bir Crossover/Coupe-SUV trendi olarak Avrupa pazarında 152 ve 182 beygir gücünde iki hibrit motor ve 130 beygirlik benzinli motor seçeneğiyle yerini alan model, geçen yıl da 8-ileri EAT8 otomatik şanzımana sahip yeni nesil 1.2 PureTech 130hp benzinli motoruyla Türkiye’de satışa sunuldu. Gelecekte tam elektrikli versiyonunun da üretilmesi planlanan Peugeot 408’de Allure ve GT olmak üzere iki farklı donanım paketine ek altı farklı renk seçeneği de tercih edilebiliyor.

Peugeot, 408’de oldukça belirgin omuz çizgileri ve fastback stiliyle son yıllardaki en başarılı tasarımlardan birine imza atmış. Biz de test için aldığımız üst seviye GT donanım paketli otomobili birkaç gün deneyimleme şansı bulduk.
İlk bakışta modelin köşeli dış hatları agresif ve süratli bir otomobil hissi veriyor. Modelde ayrıca arkaya doğru daralarak alçalan tavan, sportif alaşım jantlar ve aerodinamik çizgiler dikkat çekerken, arka kısımda şık stop lambaları ve çift egzoz çıkışı sportif karakteri tamamlıyor.

İleri teknoloji özelliklerle donatılan 408’in orta konsolunda bulunan yeni nesil 10inç’lik Peugeot i-Connect Advanced dokunmatik ekran, araç bilgilerini ve eğlence sistemini kontrol etmenizi sağlıyor.
İleri teknoloji özelliklerle donatılan 408’in orta konsolunda bulunan yeni nesil 10inç’lik Peugeot i-Connect Advanced dokunmatik ekran, araç bilgilerini ve eğlence sistemini kontrol etmenizi sağlıyor.

ALIŞILMIŞIN ÖTESİNDE

İç mekânın ön tarafında küçük i-Cockpit direksiyon simidi ve yapılandırılabilir dijital gösterge paneli yer alıyor. İleri teknoloji özelliklerle donatılan 408’in orta konsolunda bulunan yeni nesil 10inç’lik Peugeot i-Connect Advanced dokunmatik ekran, araç bilgilerini ve eğlence sistemini kontrol etmenizi sağlıyor. Apple CarPlay ve Android Auto desteği, akıllı telefon entegrasyonuna imkân tanırken kablosuz şarj özelliği ve USB portları, cihazlarınızı şarj etmenizi kolaylaştırıyor. Ayrıca iki kademeli sunroof, ısıtmalı, masajlı ve hafızalı ön koltuklar, direksiyon ısıtma içerideki konforu artırıyor.

Arka tarafta diz mesafesi ve tavan yüksekliği rahat bir yolculuk için ideal ölçülere sahip. Sınıfına göre etkileyici, 536 litrelik bagaj hacmi, arka koltuk arkalıklarının yatırılmasıyla daha da genişliyor. Ayrıca arka koltuktaki küçük kargo kapağından bagaja erişim de bulunuyor.

Yeni nesil 1.2 PureTech 130hp benzinli motor ve 8-ileri EAT8 otomatik şanzımanla sunulan Peugeot 408, konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor. 130 beygir gücündeki motor modelin sıfırdan 100km sürate 10.4 saniyede çıkmasına izin veriyor. Adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı, kör nokta uyarı sistemi ve otomatik park asistanı gibi güvenlik özellikleri de sürüş deneyimini daha güvenli ve konforlu hale getiren özellikler arasında. peugeot.com.tr