10 yıl, kaç yıl eder?

10 yıl, kaç yıl eder?

Siyah İnci-Piratçılarla Yatçılar YarışıyorBunu hesaplamak için ihtiyacımız olan engin bir matematik bilgisi değil. Sorunun cevabı; ne iş yaptığınıza, hangi ülkede yaşadığınıza, o ülke halkının alışkanlıklarına, milli gelire ve sosyo-kültürel yapısına göre değişiyor.

Yayıncılık… Türkiye… Denizcilik…
Bu üçlü biraraya geldiğinde 10 yıl 100 yıl edebiliyor mesela…
Okumaktan pek haz etmeyen, denize yaklaşan ama kişi başı milli geliri denizci ülkelere oranla çok çok aşağı seviyelerde olan, dalgalı denizlerde yol alan ülkesini bir türlü sakin sulara götüremeyen bir toplumuz ne yazık ki.
Bu da bizi bulunduğumuz bu sektörde epey yoruyor.

10 yılı geride bırakmış bir derginin editörü olarak bir “gururlanma” yazısı bekliyor olabilirsiniz benden. Evet, 100 yıla bedel 10 yılı geride bırakmak gerçekten gurur verici. Üstelik bunun yarısını büyük bir çatının altında diğer yarısını ise kendi bağımsız şirketinde sürdürmek…. Ama buruk bir sevinç var içimde… Farklı alanlarda yayın hayatına başlamış ancak 10’uncu yaşını görememiş o kadar çok dergi var ki bu ülkede… Bunların bazılarının içinde bizzat bulunmuş biri olarak söylüyorum ki emeğinizin, bir anda yitip gittiğini görmek çok üzücü.

O yüzden ister rakibimiz olsun ister bambaşka bir alanda yayımlanan bir dergi, bizim için her derginin doğum günü bizimki kadar özeldir.

Denize duyduğumuz sevgiyle 2007 Aralık ayında başladığımız yayın hayatımızda son yıllar, ortam şartları nedeniyle biraz zor geçiyor. Ancak bugün bu doğum günü sayımıza destek veren herkes, bir kez daha yalnız olmadığımızı gösterdi bize.
Bu dergiyi hazırlamak için elinden gelen her şeyi büyük bir sevgiyle yapan yol arkadaşlarıma, okurlarımıza ve reklam verenlere teşekkür ederim.

Bizim 10 yılımız, sizin de 10 yılınız.
Nice seyirlere…

Sevgiyle.
Selcen Tanınmış
selcen@motorboatdergi.com