13 yaşında okyanus hayali

13 yaşında okyanus hayali

Ada Akpınar henüz 13 yaşında. Genç yaşına rağmen hedefleri çok büyük. Yelkenli bir tekneyle tek başına dünya turunu gerçekleştirmek için rota belirleyen Ada’yla hayallerini konuştuk.

Haber: Eray Emin Aydemir

2009 yılında sadece denizcilik dünyası ve İngiltere değil, neredeyse tüm Avrupa 14 yaşındaki Hollandalı genç bir kızın tek başına İngiltere’nin doğu kıyısına gelmesinin şokunu yaşadı. Denizciliğe aşina, bir ada ülkesi olan İngilizler için bile Laura Dekker’ın bu macerası oldukça farklı ve riskliydi. Dekker, kısa bir süre içerisinde babası gelene kadar sosyal hizmetler tarafından koruma altına alındı ve teknesiyle evine dönmesine izin verilmedi. Babasının kızına dair verdiği güvencenin ardından Laura Dekker hem evine dönme fırsatı buldu hem de medyanın gündemine oturdu.

Genç yelkencinin hedefi sadece İngiltere kıyısına sürpriz bir seyir gerçekleştirmek değildi. Yine 2019 yılında kendi çabalarıyla finanse ettiği 38ft’lik yelkenli teknesi Guppy’le tek başına dünya çevresinde seyir gerçekleştireceğini duyurdu. Bu kez karşısında İngilizler değil kendi ülkesi vardı. Ancak Dekker, ailesinin desteği ve biraz da medya baskısı sayesinde Hollandalı resmi makamları ikna etmeyi başardı. 2010 yılında Portekiz’den demir alan genç yelkenci, bir yıl beş ay süren seyrinin ardından henüz 16 yaşındayken dünya turunu tamamlayarak adını denizcilik tarihine yazdırdı.

TÜRKİYE’NİN LAURA DEKKER’I…

Ülkemizdeki denizcilik camiasının gündemine yavaş yavaş Ada Akpınar ismi girmeye başladı. Henüz 13 yaşında olan ve sekiz yaşından beri aktif olarak yelken sporuyla uğraşan Ada’nın hayali tıpkı Hollandalı Dekker gibi teknesiyle dünya turu yapmak.

Bu fikrin nasıl oluştuğunu kendisine sorduğumuzda Ada şunları söylüyor; “Böyle bir seyir yapma fikri geçen yıl ağustos ayında aklıma düştü. Babamla beraber 6.5 metrelik bir teknede yaşıyorum. Yarış ve antrenmanlar sebebiyle Bodrum Modalılar Yelken Kulübü sporcusu olarak babamdan ayrı kalmıştım ve Bodrum’daydım. Babam beni ziyarete geldiğinde kitap okuyor ve internette yelkene dair haberleri inceliyorduk. Bu sırada Laura Dekker’ın yaptığı dünya turu dikkatimi çekti. Biraz düşündüm ve babama ‘ben de onun gibi dünyayı tek başına dolaşmak ve onun rekorunu kırmak istiyorum’ dedim. Babam da ‘istersen sen de yapabilirsin’ dedi. O günden beri Laura Dekker benim idolüm.”

Optimist branşında sekiz yaşından beri yelken yapan ve birçok kez dereceye giren Ada Akpınar’ın zorlu yolculuğuna dair en büyük eksikliklerinden biri açıkdeniz tecrübesinin olmayışı. Ancak genç yelkenci bu konuda hem babasından destek alıyor hem de mentoru Hakan İloğlu’nun teknesinde optimistten çok daha büyük bir teknede seyir deneyimini artırıyor.

Kendisini zorlu seyre nasıl hazırladığına dair soru yönelttiğimiz Ada, “Bu tip zorlu bir seyre kendimi hazırlamak için başta Hakan İloğlu olmak üzere tüm yelkenci ağabey ve ablalarımın tecrübelerinden yararlanıyorum. Bazı teknelerde açıkdeniz eğitimi almak için turlara katılıyorum. Kısa süre sonra Rodos ve yakındaki adalara tek başıma bir seyir gerçekleştireceğim. Bu seyir de benim için çok faydalı olacak” sözleriyle yaptığı hazırlıkları bizimle paylaşıyor.

Ada Akpınar’ın dünya turuna çıkması halinde en önemli sorunlardan birisi de eğitim hayatı. Marmaris Çağdaş Bilim Koleji’nin öğrencisi olan Ada, okul yönetiminin kendisine bu konuda anlayış göstereceğini söylüyor.

Ada Akpınar röportajının devamını Ağustos 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.