Absolute Navetta 48

Absolute Navetta 48

Trawler tarzına getirdiği farklı bakış açısıyla dikkatleri üzerine çeken Absolute Yachts’ın yeni modeli 48’i deneyimlemek için İtalya’da keyifli bir seyre çıkıyoruz.

Yazı: Selcen Tanınmış Işıldar

Türkiye yatçılık sektöründe 20 yılı başarılı bir şekilde geride bırakan Deniz Yatçılık’ın amiral markası Absolute Yachts için temmuz ayında İtalya’daydık. Türkiye’den iki, dünya denizcilik basınından yaklaşık 30 gazeteci Piacenza’daki tersanede biraraya geldik. İlk gün Alman disipliniyle çalışan İtalyan tersanesini ziyaret edip 2019 yılında suya inecek olan Navetta 68’in maketiyle tanıştıktan ve tatlı bir İtalyan akşamı geçirdikten sonra ikinci gün Cannes Yachting Festival öncesi Navetta serisinin en küçük ve yeni üyesi 48’i denemek için test seyrine çıktık.

Navetta 48 ile Savona’daki Varazze Marina’dan kalabalık bir gazeteci grubuyla ayrıldığımızda hava sıcak ama bulutlu, deniz ise dalgalıydı. Bu deniz koşullarında bile Navetta 48 ’in performansı görülmeye değerdi. -Tabii ki deneyimli ellerde ki performanstan bahsediyorum, yoksa tecrübesi az olan gazetecilerin elinde flybridge’de duş alarak karaya dönmemiz mümkündü.-

Narin baş kesitleri, çarpıcı gövde camları ve borda yapısıyla dikkat çekici özelliklere sahip Navetta 48; dikey bordaları ve ön camı, öne eğimli hard-top’ıyla yüksek bir tekne fakat Absolute mühendisleri yüksek dış hatların etkisini teknenin her yerinde çok iyi kullanmışlar. Bunu, havuzluğa adım atar atmaz fark ediyorsunuz; havuzluk kapıları açıkken hissedilen derinlik ve genişlik hissi bu boy bir tekne için inanılmaz. Havuzluk altında yüzme platformundan girişi bulunan banyolu bir mürettebat kamarası yer alıyor. Burası mürettebata ayrılmış olsa da, hem mobilyalarının kalitesi, hem de ayrı girişi sayesinde kolaylıkla tekne sahibinin -gece tekneye döndüğünde kimseyi rahatsız etmek istemeyen- çocukları için kullanılabilir.

Absolute Navetta 48ETKİLEYİCİ YAŞAM ALANLARI
Detaylardaki kalite, ahşabın zarafeti kendini her yerde hissettiriyor ve birinci sınıf bir dekorasyon yaratan rafine renk kombinasyonlarıyla pekişiyor. Aynı etki teknenin tüm yaşam alanlarında da kendini gösteriyor. Güverte katı günlük kullanım göz önüne tutularak “havuzluk-mutfak” ve “salon-dümen mahalli” olarak iki bölüme ayrılmış. Havuzluktan salona geçiş kayar cam kapıdan yapılıyor. Dikey bir buzdolabına ve L şeklinde tezgaha sahip tam donanımlı mutfak hemen girişe; havuzluğa ve flybridge’e servisi kolaylaştıran bir konuma yerleştirilmiş. İki basamakla çıkılan salon bölümü biraz yukarıda yer alıyor ve geniş camlar sayesinde burası deniz üzerinde bir terası andırıyor. Dinlenme alanı olarak ayrılan bu bölümde karşılıklı oturma grupları ve iki kanatlı yemek masası var. Sancak oturma grubunun arkasına saklanmış televizyon burayı istenildiğinde ufak bir sinemaya dönüştürmeye yetiyor.

Absolute Navetta 48 test yazımızın devamını Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek Ios ile Android işletim sistemli telefon ve tabletlerinizden kolayca okuyabilirsiniz.