ACH130 Aston Martin Editon

ACH130 Aston Martin Editon

Airbus’ın ACH130 Aston Martin Edition versiyonu helikopter pazarına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Uçak modelleriyle tanıdığımız Fransız havacılık firması Airbus, helikopter sektöründe de dünya çapında sunduğu sivil ve askeri çözümlerle öne çıkıyor. Airbus Corporate Helicopters’ın (ACH) bu yılın başında piyasaya sürdüğü ACH130 Aston Martin Edition versiyonuyla dikkatleri üzerine çekmeye başarmış ve bu özel versiyona üç farklı kıtadan sipariş almayı başarmış. Helikopter, önümüzdeki aylarda Latin Amerika, Kuzey Amerika ve Asya Pasifik’te sahiplerine teslim edilmek üzere hazırlanmaya başlanmış. Aslında otomobil markalarının, Premium sınıftaki kullanıcılara ulaşmak için zaman zaman saat, tekne ve bisiklet gibi farklı alanlarda ortaklıklar yaptığını biliyoruz. Helikopter ise alışılmışın dışında ama doğru ve yerinde bir karar olmuş.

İki markanın bir yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı ve tek motorlu helikopter pazarına yeni bir bakış açısı getirecek versiyon; Aston Martin’in güzellik, el işçiliği ve otomotiv sanatına olan tutkusuyla Airbus Corporate Helicopters’in mükemmellik, kalite ve üstün hizmet anlayışının bir ürünü olarak ortaya çıkıyor.

BOND’A YARAŞIR GÖRÜNÜM

Yakışıklı Aston Martin modelleri karizmatik James Bond’un birçok filminde kullanılmış ve inanılmaz sahnelerde izleyenleri her zaman büyülemiştir. Aston Martin Edition da Bond’a yaraşır bir şıklığa ve karizmaya sahip. Zaten ACH130 modelinin bu şık ve özel versiyonunda Aston Martin tarafından üretilen ve özellikle yüksek performanslı, özel tasarım lüks otomobil severleri gökyüzünde de memnun edecek pek çok iç ve dış tasarım öğesi kullanmış.

Dört farklı dış tasarım seçeneğiyle sunulan helikopterin kabin içi, deri unsurlara şık bir şekilde yerleştirilen Aston Martin’in ikonikleşen kanatlarının yanı sıra markanın imzası tasarım unsurlarına da yer veriyor. Dış tasarımı; Xenon grisi, Arizona ve Ultramarin Siyahı da dahil olmak üzere Aston Martin’in otomobillerinde kullandığı renk alternatifleriyle sunuluyor. Yüksek konfor seviyesine sahip, otomobil esintili kabinde Oxford Tan, Pure Black, Cormorant ve Ivory gibi renk seçenekleriyle birlikte saf siyah (Pure Black) renginde ultra süet deri kullanılmış.

Aston Martin, Edition’ın iç kısmını spor otomobilleriyle uyum sağlayacak şekilde tasarlamış ve DB11 modelindeki koltuk dikiş detayları gibi marka imzasını taşıyan pek çok özel dokunuşa da yer vermiş.

PERFORMANS

ACH130 Aston Martin, standartta bir pilot ve altı kişi yolcu kapasiteli modelin iç tasarımındaki değişiklik yolcu kapasitesi arttırılabiliyor. 952shp gücündeki yüksek mühendisliğe sahip Arriel 2D motor performanslı ve güvenli bir uçuş vaat ediyor. ACH130 Aston Martin Edition maksimum 134 knot sürate ulaşırken, 643km menzil ve 4 saat 13 dakikalık uçuş süresi sunuyor.
İletişim: airbuscorporatehelicopters.com

ACH130 Aston Martin Editon yazısı dergimizin Aralık 2020 sayısında yayınlanmıştır.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.