Mavi yolculuğun yedi harikası

Mavi yolculuğun yedi harikası
Gökova Büyük Çatı Koyu
Gökova Büyük Çatı Koyu

Gazeteci Ali Boratav 2019 yılında yayınladığı Mavi Yolculuk Rehberi’ni, eklediği ıssız koylarla ve hava fotoğraflarıyla zenginleştirdi. Boratav rehberden bizim için mavi yolculuğun yedi harikasını seçti.

Gazeteci ve denizci Ali Boratav, 2019 yılında yayımladığı “Mavi Yolculuk Rehberi”ni denizde geçirdiği iki sezonun ardından genişleterek ve yenileyerek okurlarla buluşturdu. Denizcilik camiasında büyük beğeniyle karşılanan ve her tekne kütüphanesinde yerini alan bu kitaptaki 450 koya, yeni baskıda 90 durak daha eklendi. “Kitaba yeni eklediğim 90 yeni koyun yaklaşık yüzde 40’ı birinci baskıda da olan ama daha detaylı anlattığım yerler, yüzde 40, belki 50’si envantere yeni eklediğim mola noktaları. Geri kalan da 12 Adalar’a eklediğim Astipalya ve Levitha Adaları” diyen Ali Boratav bu koyları envantere ekleme ihtiyacını da özellikle pandemi döneminde denizdeki yoğunluğun artışıyla açıklıyor.  “Bazen temiz bir deniz için, bazen biraz sükûnet ve ıssızlık için bu az bilinen ve gece konaklamak için tam olarak güvenilmeyecek mola noktaları 2021 ve sonrasında daha da önem kazanacak diye düşünüyorum.”

Gökova’nın Büyük Çatı konforu

Bördübet Bölgesindeki bu güzel koyumuz, Okluk tahditli saha haline geldikten sonra Gökova’da uzun süre gezen deneyimli denizcilerin favori mekânı haline geldi. Koyun batı kovuğunda balıkçı iskelelerinde artık artezyen suyu almak mümkün oldu. Marmaris’e giden balıkçılar teknelerden sipariş alıp market alışverişi yapabiliyorlar. Adı üstünde balıkçı koyu, çoğunlukla taze balık bulmak mümkün oluyor. Sükûnet arayanlar koyun güney ve doğu kovuklarına demirleyebiliyorlar. Daha ne olsun?

Hisarönü - İnbükü
Hisarönü – İnbükü

Hisarönü İnbükü’nde alarga keyfi

Hisarönü içlerinde temel kural, kalabalık olabileceğini düşündüğünüz İnbükü, Bencik, Kocabahçe, Dirsek Bükü gibi koylara hafta sonu; yani haftalık tura çıkan teknelerin limanda olduğu gün girmek. İnbükü sanırım Hisarönü’ndeki en güzel alarga koyu. Karşınızda Orhaniye’nin yemyeşil ormanları ve sarp kayalık tepeleri, koyda arkanızda muhteşem bir çam ormanı ve harika, tertemiz bir deniz. Üstelik güneyli havalar haricinde beter fırtınalarda bile hayli sakin kalabilen bir deniz.

Bozukkale
Bozukkale
Mavi Yolculuk Rehberi - Ali Boratav
Mavi Yolculuk Rehberi – Ali Boratav

Marmaris Körfezi’nin uçbeyliği Bozukkale

Ali Baba, Sailor’s House ve Loryma Beach… Üç güzel restoran var. Üçünün de müdavimi ayrı. Ama asıl önemlisi, Bozukkale en sert havalarda bile binlerce yıldır bölgede denizcilerin en önemli sığınağı. Temizdir, sakindir, huzurludur… Ama her zaman sakin bir köşe bulabileceğiniz Bozukkale’de bile geçen yıl çok yoğun günler yaşandı. Bu fotoğraf bayramın son günlerinde çekildi. Bir gün önce Adaboğazı’nda 200’e yakın tekne vardı. “Bozukkale sakindir” dedik… Şu hale bakın, sanki bir marina!

“Mavi Yolculuk Rehberi: Gökova’dan Kekova’ya Güneybatı Kıyılarımız ve 12 Adalar”  kitabının ikinci baskısı usta denizcilik yazarı Sezar Atmaca’nın editörlüğünde; grafiker Aydın Tibet’in sayfa tasarımıyla Ege Yayınları tarafından yapıldı.

 

Yedi harika demir yeri yazısının devamını Mart 2021 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App StoreTurkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..