Arazi canavarı: Ford Ranger Raptor

Arazi canavarı: Ford Ranger Raptor

Heybetli görünümü, gelişmiş özellikleri ve performansıyla Ford Ranger Raptor, özellikle arazide zaman geçirmeyi seven pick-up tutkunlarının vazgeçilmezi olmaya aday.

Efsanevi Ford F150’den ilham alınarak geliştirilen Ford Ranger Raptor; heybetli görünümü, etkileyici tasarımı ve ön plana çıkan özellikleriyle son derece dikkat çekici bir pick-up. Bu tip araçları zaten seviyorsanız, etkilenmemeniz pek mümkün değil.

ETKİLEYİCİ GÖRÜNÜM

Dünyanın ilk seri üretim yüksek performanslı off-road kamyoneti Ford F-150’den ilham alınarak tasarlanan siyah radyatör ızgarasındaki büyük “FORD” yazısı modelin segmentindeki iddiasını ortaya koyuyor. Model, aydınlatma koşullarındaki değişiklikleri algılayabilen güçlü HID Bi-Xenon farları, LED sis farları, kalın ön çamurlukları, logolu yan basamakları ve özel gövde rengiyle kendini belli ediyor.

İçeride Raptor yazısı işlenmiş sportif koltuklar hem arazide hem de asfalt üzerinde başarılı bir tutuş ve sürüş deneyimi sağlıyor. Koltukların sunduğu diz-baş mesafesi çok iyi seviyede, böylece zorlu arazi koşullarında bile arka koltuklarda konforlu bir şekilde seyahat edebiliyorsunuz. Ford’un basit sesli komutlar veya 8inç’lik dokunmatik ekranından kumanda edilebilen SYNC 3 iletişim ve eğlence sistemi Apple CarPlay ve Android Auto™ uyumluluğuyla yolculukları keyfe dönüştürüyor.

Ford Ranger Raptor konsol
Konsolda Ford’un basit sesli komutlar veya 8inç’lik dokunmatik ekranından kumanda edilebilen SYNC 3 iletişim sistemi bulunyor.

YÜKSEK PERFORMANS

Ford Ranger’da kullanılan yeni 2.0 litre EcoBlue turbo dizel motor, performansla yakıt verimliliğini bir arada sunuyor. Fabrika verilerine göre motor giriş seviyesinde 170PS güçle 420Nm tork üretirken 100km’de 7lt yakıt tüketiyor, bi-turbo versiyonuysa 213PS güç ve 500Nm tork üretiyor ve yakıt tüketimiyse 7.8 litre.

Raptor’ın merdiven kasalı şasesi, yüksek mukavemetli düşük alaşımlı (HSLA) çelikle güçlendirilerek en zorlu arazi koşullarında performans sunacak şekilde geliştirilmiş. Sapanca, Soğucak Yaylası’na yaptığımız test sürüşünde bu iddiasını kesinlikle kanıtlıyor. Su ve çamur geçişlerinde zorlanmadan ilerlerken derin yarıkların olduğu bölümlerden ön ve arkada bulunan 2.5inç’lik FOX amortisörler sayesinde kolaylıkla geçiyoruz.

Dört tekerlekten çekiş sistemi ve SYNC 3 ile kullanıcılara tamamen yeni çözümler de sunan Raptor; yaya algılama özelliğine sahip çarpışma önleme sistemi ve akıllı hız sınırlama özelliklerine standart olarak sahipken aktif park yardımcısı, olası bir çarpışmayı önleyen veya etkilerini en aza indiren gelişmiş sürüş destek sistemleri de sunuyor.
İLETİŞİM: ford.com.tr

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.