Atina’dan Korfu’ya keyifli bir rota

Atina’dan Korfu’ya keyifli bir rota

Keyifli Rota Antipaxos

Atina’dan başlayıp Korfu’ya yelken açtığımız beş günlük seyir bize büyük bir keyif sundu. Korint Kanalı geçişi ise kesinlikle her denizci tarafından tecrübe edilmesi gereken önemli bir rota.

Yazı ve Fotoğraflar: Ali Çiçekli

Kendim de dahil olmak üzere birçok denizci, yelken sezonu yaklaşırken, Ege ve Akdeniz’in eşsiz güzelliklerini keşfetmek için yelken açacağı günleri iple çekiyor. Yeni teknelerini teslim alacak ve ülkemize getirecek denizcilerin heyecanını düşünemiyorum bile.

Bizim kıyılarımızın eşsiz güzellikleriyle rekabet edebilecek bence en güçlü rakip İyon Denizi adalarından Kefalonya ve çevresiyle Korfu. Açıkçası eğer Korint Kanalı geçişiyle İyon Denizi’ne bağlanacaksanız bu seyrin aceleye gelmemesi ve rotanın keyfini doya doya çıkarmanız için mutlaka bu bölgedeki uğrak noktalarına zaman ayırmalısınız. Bence bu rotanın hakkını vermek ve gerek Kefalonya gerekse Korfu ve çevre adaları keşfedilebilmek için en az 15 gün ayrılmalı.

Her şeyden önce yazımın başında şunu belirtmeden geçemeyeceğim; çeşitli sosyal medya içeriklerinin favori paylaşımı Korint Kanalı geçişi tecrübe edilmesi gereken çok güzel ve ilginç bir seyir. Biz de Atina’daki katamaran yarışlarına katılmak üzere geçici olarak bağlanmış ve Korfu’ya transfer edilmeyi bekleyen 42 feet bir Lagoon katamaran karşımıza çıkınca, gene dayanamadık ve Atina’dan başlayıp Korfu’ya kadar olan beş günlük bir seyri benle birlikte beş amatör denizciyle büyük keyifle gerçekleştirdik. Yaklaşık 270 deniz mili uzunluğundaki bu seyri gün başına 55 deniz millik etaplarla geceli gündüzlü seyir yaparak tamamladık. Yorulsak da çok eğlendik. Geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirdiğimiz bu seyir hem çok keyifli oldu hem de birçok bilmediğimiz yeri keşfetmemizi sağladı. Aynı zaman uzunca bir etabı oldukça kısa zamanda tamamladığımız için iyi bir antrenman oldu. Bu seyirde kendimce keşfettiğim eşsiz güzellikteki yerleri sizlerle paylaşmak için gene kalemi elime aldım.

Her seyirde olduğu gibi eğer ilk kez bir rotayı kat edecekseniz iyi bir seyir planı ve konaklanacak yerler hakkında biraz ön hazırlık yapmak seyri çok daha rahat ve güzel hale getiriyor. Her ne kadar seyir planına hava şartları ve yeni keşfedilen yerlerdeki güzelliklerin daha fazla keyfini çıkarmak için konaklama süresini uzatmak gibi nedenlerle uyulmasa da Korint ve Saronik Körfezi geçişini daha iyi planlamak gerekebilir. Çünkü Korint Kanalı’ndan çıktıktan sonra Kefalonya’ya ulaşana kadar yaklaşık 100 deniz millik rotada keyifle konaklanabilecek yer sayısı çok fazla değil.

Keyifli rotada Antipaxos güzel bir durak
Keyifli rotada Antipaxos güzel bir durak

KorInt Kanalı Doğu Girişi

37.54.812’-23.42.317’/ 37.55.017’- 23.0.575’
Bir hafta boyunca evimiz olacak teknemize Alimos Marina’da yerleştiğimizde hepimiz bu seyir için hazırdık. Hava özellikle geceleri iyice üşütüyor ve gündüzleri de sert olduğunda zorluyordu. Atina’dan Korint Kanalı’na ulaşmak için yapacağımız 35 deniz millik mesafe çok uzun olmasa da gene de hava kararmadan geçişe başlamak istiyorduk. Hava yağmurlu ve ortalama 20 knot esiyordu, rüzgâr kolayımıza ve sancak kıç omuzluktan tam istediğimiz açıdan geliyordu. Yine de saat 14:00 civarında başladığımız seyrimizin Korint Kanalı’nın batı girişine kadar olan ilk etabını hava karardıktan sonra tamamlayabildik. Bu etapta konaklanabilecek çok fazla bir yer yok. Doğu girişine doğru yol alırken, kanalın ağzına doğru karaya yaklaştıkça coğrafyanın da etkisiyle sağanaklar şiddetleniyordu. Bölge endüstriyel bir alan olduğu için 10 millik bu bölüm pek keyifli değil. Ancak asıl önemli olan nokta gerek demirde gerek seyir halinde çok fazla gemi olduğu için dikkatli olunması ve kaptanın gözünü seyir güvenliği açısından dört açması.