Aventura 37

Aventura 37

Aventura Catamarans, yükseltilmiş dümen mahalli ve flybridge oturma alanına sahip 37 modeliyle, 40ft altı yelkenli katamaran pazarında kendinden söz ettirmek istiyor.

YAZI: Kadir Pirasoğlu

Doğukan Group, 2000 yılından bu yana kara, deniz ve hava ulaşım araçlarına hizmet vererek başladığı faaliyetlerine tekne distribütörlükleriyle devam ediyor. Firma, Tunuslu Aventura Catamarans ve Hırvat üretici More Yachts’ın temsilciliklerini bünyesinde bulunduruyor.

Aventura Catamarans’ın yelkenli serisinde 37, 37 DC ve 45 olmak üzere üç modeli bulunuyor. Bir süredir dikkatimizi çeken Aventura 37 modelini Pendik’te düzenlenen Bosphorus Boat Show’da inceledik.

Akdeniz seyirlerine odaklı ve uygun fiyatlı küçük tekneler üretmeyi hedefleyen Aventura Catamarans, 37 modelinde dört kamaraya kadar düzenlenebiliyor. Model bölme perdesi üzerindeki yükseltilmiş dümen mahalli ve flybridge oturma alanıyla öne çıkıyor. Teknenin inşa mühendisliği Fransa’dan Lasta Design Studio tarafından üstlenilmiş. Su hattında oldukça dar olan kademeli gövdesi ve köpük sandviç teknolojisi ağırlığı en aza indirmeyi amaçlıyor.

Havuzlukta karşılıklı oturma grupları ve sekiz kişiyi ağırlayabilecek büyüklükte bir yemek masasıyla, demirde deniz keyfinizi artıracak bir elektrikli barbekü yer alıyor.
Havuzlukta karşılıklı oturma grupları ve sekiz kişiyi ağırlayabilecek büyüklükte bir yemek masasıyla, demirde deniz keyfinizi artıracak bir elektrikli barbekü yer alıyor.

GÜVERTE

Aventura 37’nin kıç platformundan tekneye geçiş yaptığımızda dikkatimizi ilk çeken, geniş havuzluk kullanım alanı ve yükseltilmiş dümen mahalli oluyor. Havuzlukta karşılıklı oturma grupları ve sekiz kişiyi ağırlayabilecek büyüklükte bir yemek masasıyla, demirde deniz keyfinizi artıracak bir elektrikli barbekü yer alıyor. Güverte zemini tikle kaplanmış. Aynı zamanda tik ağacını salondaki merdivenlerden büyük yemek masasına, kokpitteki raflardan mobilya ve dolaplara pek çok yerde görebiliyorsunuz.

Havuzluğun iskelesindeki yükseltilmiş dümen mahalline birkaç basamak ulaşabiliyorsunuz.
Havuzluğun iskelesindeki yükseltilmiş dümen mahalline birkaç basamak ulaşabiliyorsunuz.

 

Havuzluğun iskele tarafında bulunan yükseltilmiş dümen mahalline birkaç basamaklı merdivenle ulaşabiliyorsunuz. İki kişi için yeterince büyük olan dümen mahallinin görüşü sancak taraftaki bir kör bölge dışında hemen hemen engelsiz. Ön panelde GPS, rüzgâr, hız ve su sıcaklığı gibi göstergeler ve chartplotter için yer bulunuyor. Panelin üst tarafında yelken seyri için iki Harken vinç var. Bunlar istenirse elektrikli olarak tercih edilebiliyor.

Tam balenli Elvstrom anayelkenin ıskotası ise flybridge oturma grubunun gerisindeki bir ray üzerine donatılıyor. Ön saha yelkeninin ıskota noktası üst bina üzerinde bir makara olarak belirlenmiş; bu, daha iyi bir orsa performansı için görece daha dar bir açı sağlıyor. Teknenin flybridge’inde ve ön tarafında bolca güneşlenme alanı var. İki kişilik flybridge güneşlenme alanına sancak bordadaki merdivenle ulaşılıyor.

Salon, geniş ve büyük camlar sayesinde bolca gün ışığından yararlanıyor.
Salonda tik ağacı renkleri ve kremsi beyaza ek olarak, burada kullanılan krom aksesuarlar salona ekstra şıklık katıyor.

 

KULLANIŞLI İÇ YERLEŞİM

Havuzluktan kaydırılabilir cam kapıdan salona girdiğinizde kompakt ve kullanışlı bir yaşam alanı sizi karşılıyor. Salonun girişinde sancak tarafa mutfak, iskele tarafaysa ev tipi derin donduruculu bir buzdolabı konumlandırılmış. Hemen ilerisinde L şeklinde oturma grubu ve yemek masasının bulunduğu dinlenme bölümüyle navigasyon masası var. Salonda baş tarafta geniş, derin dolaplara yer verilmiş. 615 litrelik, buz yapıcılı ev tipi buzdolabı ve U şeklindeki geniş Corian çalışma tezgâh alanı mutfakta rahatça çalışmaya imkân tanıyor.

Çift göz ocağı, fırını, evyeli lavabosu, çok sayıda dolabı ve L şeklindeki geniş Corian çalışma tezgâh alanı mutfakta rahatça çalışmaya imkân tanıyor. Ayrıca mutfağın ön tarafında bulunan sürgülü cam hem havuzluğa servisi kolaylaştırırken hem de içeriye hava sirkülasyonu sağlıyor. Salon, geniş ve büyük camlar sayesinde bolca gün ışığından yararlanıyor. Tik ağacı renkleri ve kremsi beyaza ek olarak, burada kullanılan krom aksesuarlar salona ekstra şıklık katıyor.

Standartta üç kamara iki banyolu şekilde sunulan tekne, opsiyonel olarak üç kamara üç banyo veya dört kamara ve iki banyo yerleşimiyle de tercih edilebiliyor.

Salondan kamaralara doğru indiğiniz standart yerleşimde sancak tarafa tam eni kullanan master kamara, iskele tarafaysa iki misafir kamarası konumlandırılmış. Özellikle karanlık zamanlarda kullanım için her basamak, merdiven dahili ışıklarıyla aydınlatılıyor.

Özel banyosu, giyinme odası ve dinlenme bölümü bulunan master kamara, geniş gövde camlarıyla aydınlık ve ferah.
Özel banyosu, giyinme odası ve dinlenme bölümü bulunan master kamara, geniş gövde camlarıyla aydınlık ve ferah.

 

Master kamarada kıç tarafta çift kişilik yatağın ve komidinle koltuğun olduğu dinlenme bölümü, baş tarafta ise çok sayıda çekmecenin bulunduğu giyinme bölümüyle banyo yer alıyor. Kamara salondan sürgülü kapıyla ayrılıyor.
Lasta Design mimarlarının ve tasarımcıların salonda ve kamaralarda herkes için uygun, çok katmanlı bir tekne yaratmayı başarmışlar. Kamaralarda tavan yüksekliği ideal boyutlarda ve büyük pencereleriyle gün ışığından yeteri kadar yararlanıyor. Salonda olduğu gibi tüm kamaralarda mobilya işçiliği dikkat çekici, tüm kenarlar kavisli şekilde tasarlanmış.

KARAR

2000’li yılların başında kurulan, kompozit tekne tasarımı ve inşası konusunda uzmanlaşan Aventura Catamarans, 37 modeliyle Akdeniz seyirlerine uygun, pek çok bütçeye hitap eden tekneler üretmeyi hedeflemiş. İşbirliği yaptığı Lasta Design, bu konuda iyi bir iş çıkarmayı başarmış ve 40ft alt yelkenli katamaran pazarında yer edinmek isteyen Tunuslu tersaneyi bir adım öne çıkarmak için tüm hünerlerini göstermiş. Kolay yelken kullanımı, sosyalleşmeye imkân sağlayan geniş salon-havuzluk yerleşimi ve flybridge alanı teknenin öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Tam boy 10,90 metre
En 5,94 metre
Su çekimi 1,20 metre
Deplasman 7.900kg (dolu)
Yakıt tankı Çift 250 litre
Temiz su tankı Çift 250 litre
Pis su tankı 80 litre
Makineler Çift 20hp veya 30hp
Gövde tasarımı Lasta Design Studio
Başlangıç fiyatı 278 bin 500 Euro (Güncel fiyat için firmayla iletişime geçiniz)
İletişim dogukangroup.com

Aventura 37 ilk izlenim yazısının devamnını Nisan 2023‘te 185 nolu sayımızda yayınlaşmıştır.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.