Aventura 37

Aventura 37

Aventura Catamarans, yükseltilmiş dümen mahalli ve flybridge oturma alanına sahip 37 modeliyle, 40ft altı yelkenli katamaran pazarında kendinden söz ettirmek istiyor.

YAZI: Kadir Pirasoğlu

oğukan Group, 2000 yılından bu yana kara, deniz ve hava ulaşım araçlarına hizmet vererek başladığı faaliyetlerine tekne distribütörlükleriyle devam ediyor. Firma, Tunuslu Aventura Catamarans ve Hırvat üretici More Yachts’ın temsilciliklerini bünyesinde bulunduruyor.

Aventura Catamarans’ın yelkenli serisinde 37, 37 DC ve 45 olmak üzere üç modeli bulunuyor. Bir süredir dikkatimizi çeken Aventura 37 modelini Pendik’te düzenlenen Bosphorus Boat Show’da inceledik.

Akdeniz seyirlerine odaklı ve uygun fiyatlı küçük tekneler üretmeyi hedefleyen Aventura Catamarans, 37 modelinde dört kamaraya kadar düzenlenebiliyor. Model bölme perdesi üzerindeki yükseltilmiş dümen mahalli ve flybridge oturma alanıyla öne çıkıyor. Teknenin inşa mühendisliği Fransa’dan Lasta Design Studio tarafından üstlenilmiş. Su hattında oldukça dar olan kademeli gövdesi ve köpük sandviç teknolojisi ağırlığı en aza indirmeyi amaçlıyor.

Havuzlukta karşılıklı oturma grupları ve sekiz kişiyi ağırlayabilecek büyüklükte bir yemek masasıyla, demirde deniz keyfinizi artıracak bir elektrikli barbekü yer alıyor.
Havuzlukta karşılıklı oturma grupları ve sekiz kişiyi ağırlayabilecek büyüklükte bir yemek masasıyla, demirde deniz keyfinizi artıracak bir elektrikli barbekü yer alıyor.

<h3<GÜVERTE

Aventura 37’nin kıç platformundan tekneye geçiş yaptığımızda dikkatimizi ilk çeken, geniş havuzluk kullanım alanı ve yükseltilmiş dümen mahalli oluyor. Havuzlukta karşılıklı oturma grupları ve sekiz kişiyi ağırlayabilecek büyüklükte bir yemek masasıyla, demirde deniz keyfinizi artıracak bir elektrikli barbekü yer alıyor. Güverte zemini tikle kaplanmış. Aynı zamanda tik ağacını salondaki merdivenlerden büyük yemek masasına, kokpitteki raflardan mobilya ve dolaplara pek çok yerde görebiliyorsunuz.

Havuzluğun iskele tarafında bulunan yükseltilmiş dümen mahalline birkaç basamaklı merdivenle ulaşabiliyorsunuz. İki kişi için yeterince büyük olan dümen mahallinin görüşü sancak taraftaki bir kör bölge dışında hemen hemen engelsiz. Ön panelde GPS, rüzgâr, hız ve su sıcaklığı gibi göstergeler ve chartplotter için yer bulunuyor. Panelin üst tarafında yelken seyri için iki Harken vinç var. Bunlar istenirse elektrikli olarak tercih edilebiliyor.

Tam balenli Elvstrom anayelkenin ıskotası ise flybridge oturma grubunun gerisindeki bir ray üzerine donatılıyor. Ön saha yelkeninin ıskota noktası üst bina üzerinde bir makara olarak belirlenmiş; bu, daha iyi bir orsa performansı için görece daha dar bir açı sağlıyor. Teknenin flybridge’inde ve ön tarafında bolca güneşlenme alanı var. İki kişilik flybridge güneşlenme alanına sancak bordadaki merdivenle ulaşılıyor.

Aventura 37 ilk izlenim yazısının devamnını Nisan sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.