Bodrumda keyifler yerinde

Bodrumda keyifler yerinde

Bu ayki Bodrum yarışlarına Toka ekibiyle CFM teknesinde güzel bir başlangıç yaptık. Keşfetmeye yeni başladığımız teknemiz bizlere ilerisi için olumlu sinyaller verdi.

Teknenin gerçek potansiyelini göstermesi için daha uzun saatler üzerinde çalışılması, geliştirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Farr 40 tipi başarılı ve çok araştırılmış bir tekneyle yarıştığınızda elinizde bir sürü bilgi oluyor. Hangi hava, hangi hız, hangi açı, hangi yelken… Hepsi önceden hesaplanmış. Ekip sadece o hedeflere ulaşmaya çalışıyor. Bizimki gibi bir teknedeyse, bunların hepsini ekibin keşfetmesi gerekiyor. Yani uzun hatta nerdeyse bitmeyecekmiş gibi görünen bir öğrenme dönemi.

Yarışların ilk gününde oynak kuzeyli rüzgârlar vardı. Her iki yarışta da Faraway ekibi, yurtdışı deneyimlerinin de katkısıyla mükemmel bir ekip çalışması sergileyip cumartesi gününe damga vurdu. Biz ilk yarışta kötü başlayan start sekansını iyi bitirmemize rağmen, her orsada yanlış tarafta kalarak filonun gerilerine düştük. Son pupada arkadan tazeleyen havanın etkisiyle ön tarafa yetişsek de, zor rüzgâr şartlarında hatalı kararlar vermemizin bedelini ödedik.

İkinci yarıştaysa daha agresif bir startla filonun önüne geçtik, ARKAS teknesinin arkasından döndüğümüz ilk orsanın ardından neredeyse 180 derece pupa giden Faraway teknesine geçildik. İzleyen orsa ve pupalarda yetişsek de bizi çok iyi markeleyip geçmemize izin vermediler. Çok keyif aldığımız bu yarış, hem moralimizi düzeltti, hem de havanın daha çok esmesini hayal ettiğimiz pazar günü için bize ümit verdi.

Orient Express 6’te yarışmak ile CFM’de yarışmak arasında büyük bir fark var. Mesela Orient’te zamana karşı kendi kendimize giderken, CFM’de KERR 41 ve Farr’lardan oluşan bir filoyla boğuşmak zorunda kalınması. Rakiplerin hepsi de çok deneyimli, agresif ve kazanmayı çok istiyorlar.

Son gün üçgen rotada yapılacak yarış için denize çıktığımızda bizleri değişken rüzgâr ve şiddetli yağmur karşıladı. İliklerimize kadar ıslanıp, tulumlara verdiğimiz paraları helal ettikten sonra batı yönünden rüzgâr oturdu ve yarış hazırlıkları başladı. İkinci denemede start verildi. Üçgen rotanın ilk ayağında yine iyi bir startla başladık, teknemiz esen havada, orsada gayet iyi bir performans gösteriyordu. İlk orsayı, ARKAS’ ın ardından Farfara’yla ardarda döndük, balon basmadaki sıkıntılarını iyi değerlendirip rüzgâraltı pozisyonunu elde ettik.

Erhan Uzun başarılı bir apaz sonunda kapatmayı bozdu ve iç tekne avantajını bize vermedi. Bu kez şamandırayı biraz açıktan alınca -biraz da riskli bir hareketle- biz içerlerine döndük, bağırış çağırış derken hava iyice bindirdi. ARKAS önümüzde balonu tutamamaya başladı, bizler de balonları indirip ikinci apaz kolunu cenovayla gittik. Islak bir orsa sonucu pupaya ARKAS’ın ardından döndük, pupaya ise gybe setle başladık. Mandardaki bir sıkışma sonucu iskele kontrayı fazla gitmek durumunda kaldık. Hava da iyice bindirdiğinden balonu indirip şamandıraya yine cenovayla gitmek zorunda kaldık.

VMG giden asimetrik balonlu teknelerde hızlar çok yüksek olduğundan yanlış kontrada kalınırsa bir anda hedefe yaklaşmak yerine hızla hedeften uzaklaşılabiliyor. Bunu önlemek için ekiplerin her an kavança atacak şekilde hazırlıklarını yapması, kavança komutu geldiğinde hiç zaman kaybetmeden manevraya başlayabilmesi gerekiyor. Biz de böyle hatalar ve aksaklıklar zinciriyle boğuşurken, rakiplerimiz de benzer sıkıntılar yaşamışlar ki sıralama hiç bozulmadan son orsaya döndük. Orsa şamandırasına ARKAS’ın ardından son tramolalarımızı attık. Üç numaraya geçme kararı verip hazırlıkları tamamlarken, bir anda orsa şamandırasının bize doğru geldiğini gördük. Önce ARKAS, ardından biz kopan şamandıranın ardından döndük. Bizlerden sonra arkamızdaki Farfara, Arcora ve Lemon tekneleri de pupaya döndüler. Bu arada, finiş hattından hızla bir bot bizlere doğru gelip parkurun ortasında bir yerde şamandıra görevi görmeye başladı.

Diğer tekneler de onu döndüler. “Gitti güzelim yarış, kesin iptal olur” diyerek finişe girdik. Büyük bir hata yaparak protesto vermedik. Karaya gelince ARKAS ekibinin protestosunu öğrendik, düzeltme istiyorlardı. Nitekim aldılar ve haftanın kazananı oldular. Bu olaydan etkilenen bizler de bu tip durumlarda eşitlik ilkesine dayanarak şamandıra kopmasından etkilenen tüm teknelere düzeltme verilmesi iddasıyla tahkime başvurduk, sonucu bekliyoruz. Yaşanan tüm aksiliklere, acemiliklere, komikliklere rağmen Bodrum’da çok keyifli yarışlar oluyor. Herkesi bekliyoruz.

Adil ve kolayına rüzgârlar dilerim. MBY

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.