Yılın Avrupalı Yatı

Yılın Avrupalı Yatı

Piyasadaki en iyi seri üretim teknelerinin hangileri olduğunu bilmek isteyenler için en iyi göstergelerden biri “Yılın Avrupalı Yatı” ödülleri. Kazananlar ocak ayında Düsseldorf Boat Show’da açıklandı.

European Yacht of the Year (Yılın Avrupalı Yatı), iki farklı noktada, iki haftadan uzun bir sürede 25 yatın 11 dergi tarafından test edildiği, seri üretim yatlar arasında düzenlenen en kapsamlı yarışma. Bu yılın en heyecan verici yeniliği ise, beş kategoriye ilk kez açıkdeniz gezi teknelerinin de dahil edilmesi oldu.

Katılımcıların standartları her yıl olduğu gibi yine yüksekti. Özellikle Aile Gezi Teknesi ve Performans Gezi Teknesi kategorilerinde teknelerin birbirlerine çok yakın olması kazananı belirlemeyi güçleştirdi. Tersanelerin yarışmayı ciddiye alarak kendilerini geliştirmek için çabaladıklarını görmek sevindirici.

Ancak yeni inşalarda bu çabanın -özellikle de havuzluk yerleşimlerinde- biraz abartıldığını düşünmeden edemedik. Bu durum aslında daha çok şık bir tasarımı açık deniz seyir potansiyeliyle bir araya getirmeye çalışırken; ortaya güzel görünüşlü, ancak sığ havuzluklarıyla mürettebatı korumasız bırakan, daha büyük Akdeniz tasarımları için geçerli.

Akdeniz stili bu havuzlukların bir olumsuz yanı da tekneyi az sayıda kişiyle kullanmayı kolaylaştırmaya çalışırken, tam tersi sonuç elde etmek olabiliyor. Yeni eğilim ıskota ve hareketli armanın halatlarını havuzluğun her iki yanındaki vinçlere, dümenciye yakın mesafeye uzatmak yönünde. Ancak bu donanım ıskotaların karışmasına neden olabiliyor, özellikle de sert havalarda.

Güzel görüntünün yanı sıra inşalar da genellikle istikrarlı bir standartta -zaten tersanelerin tutunabilmeleri için böyle olması gerekli- ve dümende olmak da tatmin edici. Dolayısıyla bazı aksaklıklara karşın kazanımlar yüksek.

Bavaria 46 CruiserBavaria 46 Cruiser (Aile Gezi Teknesi)
Rakipler: Dufour 310GL, Jeanneau SO349, Nautitech 40, RM 890

Farr ve Design Unlimited tarafından tasarlanan Bavaria 46, ödediğiniz fiyat karşılığında iyi bir tekne alınabileceğinin ispatı. Alman seri üretim devi inşa kalitesini her yıl geliştirmeye devam ediyor. Çok sayıda jüri üyesi bunun test ettikleri en iyi ve en sağlam inşa edilmiş Bavaria olduğunu belirttiler. Sanırım Bavaria 46’yla ilgili en etkileyici yorum İtalyan meslektaşımız, Fare Vela’nın editörü Vanni Galgani’den geldi:“Belki de bugüne kadar inşa edilmiş en güzel Bavaria, en azından bu jenerasyonun en iyisi. Hem orsa, hem de pupada mükemmel performansla, hem özel kullanım hem de charter versiyonlarında kusursuz iç dekorasyonu biraraya getiriyor. Çok güzel gözükmese de yepyeni güvertesiyle 45’ten çok daha iyi. Bunlar yalnızca ilk bakışta göze çarpanlar, asıl yenilikler görünmeyen bölümlerde ve bu sınıf tekneler içinde en iyi kaliteyle yapılmış. Tüm bunların çok, çok iyi bir fiyata sunulduğunu da unutmamalı.”
İletişim: Bavaria Yat Türkiye

Wauquiez Centurion 57Wauquiez Centurion 57 (Lüks Gezi Teknesi)
Rakipler: Euphoria 54, Moody 54 DS, XC 35, Italia Yachts 15.98

Wauquiez, Centurion 57 ile kaliteli gezi tekneleri üretme işine geri döndükleri mesajını veriyor. Ürün, makul fiyatlandırılmış iyi inşa kalitesini temsil ediyor; konforlu ve işçiliği iyi bir yat. Ayrıca testlerimiz sırasında 7 kuvvetine ulaşan hava, dalga ve soluganlarla çok iyi başa çıkan az sayıda tekneden biriydi.

Firmanın yedi yaşındaki 55 Pilot Saloon modelinden alınan Berret-Racoupeau gövdesiyle bu kategorideki en modern görünüşlü tekne olmamasına karşın, gerçek bir seyir teknesi oluşuyla zamana meydan okuyor. Yenilikçi olmaktan ziyade çok yönlü tekne sağlam, iyi düşünülmüş ve tamamlanmış, sıcak ve huzurlu bir iç mekana sahip.
İletişim: wauquiez.com

JPK 1080 JPK 1080 (Performans Gezi Teknesi)
Rakipler: Corsaire Cruze 970, Dehler 46, Jeanneau Sun Fast 3600, Mylius 15E25
Az sayıda mürettebatla yarışma akımı büyüdükçe, tekne sahipleri de hem az sayıda hem de tam mürettebatla kullanabilecekleri iddialı tekneler aramaya başladılar. 36ft serisinde özellikle iki tekne çok ilgi çekti: Sun Fast 3600 ve JPK 1080. Dolayısıyla ikisinin de finale kalması şaşırtıcı olmadı.

Değerlendirme aşamasında iki tekne arasında karar vermek çok güç oldu. Yaşam alanları ve yerleşim göz önüne alınarak bir seçim yapmak mümkün olmadı. Her ikisi de iyi düşünülmüş, kullanması kolay tekneler. Her ikisinin de abraması iyi ve daha şimdiden başarılı yarış sonuçları var. Ancak JPK’nin tam mürettebatlı konfigürasyonu birazcık daha iyiydi. İnşa olarak da JPK’yi tercih ettik.
İletişim: jpk.fr

Boreal 52Boreal 52 (Açıkdeniz Gezi Teknesi)
Rakipler: Broadblue Rapier 550, Garcia Exploration 45, Ovni 52 Evolution

Broşürlerinde yaşam alanlarını tarif ederken ‘açıkdeniz çocuklarının ödevlerini yapabilmesi için her kamarada çalışma masası’ olduğunu belirten çok tekne yok. Ancak bu, üzerinde yaşanarak her yere seyir yapabilecek teknenin pek çok özelliğinden yalnızca biri. Sağlam inşa edilmiş; çeneli, alaşım gövdesi herkese hitap etmese de aynı sağlam özellik pek çoğuna güven verecektir.

Performansa gelince; 18 tonluk tekne, testimizdeki hafif havada bile çevikliğini gösterdi; üzerinde düşünülerek düzenlenmiş ıskota sistemiyle kullanımı çok kolaydı. Özel inşa bir tekne olarak fiyatı bazı popüler alternatiflerle kıyaslandığında, tüm opsiyonlar alındığında bile oldukça ucuz.
Boreal 52 gerçek bir açıkdeniz teknesinin nasıl olması gerektiğini gösteriyor. Teknede hareketli salmanın yanı sıra pek çok yaratıcı ve yenilikçi detay bulunuyor, özellikle dümen pozisyonu ve navigasyon bölümüne bakıldığında pek çok deniz milinin verdiği deneyim görülüyor.
İletişim: boreal-yachts.com

Advanced Yachts 44Advanced Yachts 44
Rakipler: Astus 24, Pogo 3, Pointer 25, Saffier Se 33
Bazen her şeyi bir tarafa bırakıp çılgın ve farklı bir şeyler yapmak gerek. Advanced 44 adına yakışır bir şekilde 2014’ün en modern tek gövdeli teknesi. Yelken keyfini kullanışlılık ve maliyet gibi önemsiz detayların üzerinde tutuyor.

Bunun karşılığını da tam anlamıyla veriyor. Seyri dengeli, direkt ve son derece hassas. 44 yenilikçi, gösterişli bir oyuncak; günlük seyirler için de kullanılabilecek yüksek performanslı bir yarış teknesi. İnşacısının düzenlediği eğitim atölyesi alıcıların tekneden azami performansı almasını sağlıyor.

Nauta Design ve Roberto Biscontini harika bir iş çıkarmışlar, tekne stiline yakışır bir performans sergiliyor. Advanced Yachts’ı böylesine cesur bir proje gerçekleştirdiği için tebrik ediyoruz.
İletişim: advancedyachts.it