Nautitech 48 Open

Nautitech 48 Open

2023 sonlarında ilk deneme seyirleri için denize indirilen Nautitech serisinin en yeni ve en büyük modeli efsanevi inşa mühendisi Marc Lombard’ın eylül ayında çok erken yaşta ölümü öncesinde çalıştığı son tasarımı. Lombard’ın tekneyle özel bir bağı da var, ailesiyle Atlantik geçişi yaptıktan sonra Martinique’e bağladığı kendi teknesi bir Nautitech 40 Open.

Nautitech 48, “Open” konseptini çok daha iyi ergonomi, yaşam yerleri ve performansla ileriye taşıyor.
Nautitech 48, “Open” konseptini çok daha iyi ergonomi, yaşam yerleri ve performansla ileriye taşıyor.

Bu tasarımı güncelleyip geliştirecek pek çok fikri 48 Open’da vücut bulmuş. Gerçekte Lombard Nautitech’in Open fikrinin arkasındaki en önemli rolü oynamış, ilk örnek olan Nautitech 40 Open, 2013 yılında denize indirildikten sonra pek çok imitasyonu üretilmiş bir model.

Bu tekne ergonomiyi, yaşam yerlerini ve performansı geliştirerek aynı konsepti ileri taşımayı ve daha kusursuz hale getirmeyi amaçlıyor.

Ağırlığın azaltılması için vakum infüzyonlu gövde ve sandviç bölme perdeleri inşası dahil titiz çalışmalar yapılmış. Bu sayede ortaya çıkan sadece 13,5 tonluk yüksüz deplasmanıyla narin gövdeler ve dar su hattı eni birleşince mükemmel bir performans çıkıyor.

Öte yandan, serideki diğer tekneler gibi, hareketli salmalara bağlı karmaşıklık veya sorunlar yaşama riski yok. Bunun yerine sabit salmalar mütevazı 1,55m su çekimi getirirken, performansın özellikle orsada ve hafif havalarda bu tip salmaya sahip katamaranlarda görülenden çok daha iyi olması bekleniyor.

Performansı optimize etme arzusuyla makul bir iç yerleşim planı arasındaki doğru dengeyi bulmak için dijital tank testleri yapılmış. Daha sonra azaltılmış baş vurma, farklı şartlarda kolay tramola atma ve dümende iyi bir yanıt hissiyle seyirde konforlu hareketler için gövde formu geliştirilmiş.

Dümen hissi uzun zamandır önemli bir Nautitech kozu olmuş. Marka, seyirde ağırlıklı olarak otopilot kullanılacak olmasına karşın, dümen tutmanın keyif verdiği şartların genellikle bir seyrin en çok hatırlanan bölümleri olduğuna inanıyor.

Nautitech 48, hepsi özel banyolu üç veya dört kamara opsiyonu sunuluyor.
Nautitech 48, hepsi özel banyolu üç veya dört kamara opsiyonu sunuluyor.

Teknede hepsi özel banyolu üç veya dört kamara opsiyonu sunuluyor. Tüm planlar kıç havuzluk ile salon arasındaki ayrımı en aza indiren Open konseptini kullanıyor. Bunun sağladığı daha geniş bir araya gelme ve dinlenme alanları yanında, Lombard tasarımın aynı zamanda “aşırı iç mekân hacimleri ve gereksiz ağırlığı önlediğini” belirtmiş.
Bu modelde ayrıca ilk olarak 44’te görülen ve açıkdeniz yelkencilerine geniş depolama hacimleriyle bir atölye ve çamaşır odası olarak kullanılabilen ve gerektiğinde yedek bir kamara veya ofis alanı sağlayabilen opsiyonel “SmartRoom” da sunuluyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

TAM BOY 14.60m (47ft 9in)
EN 7,97m (26ft 2in)
DEPLASMAN 13,5 ton
TOPLAM YELKEN ALANI 127,55m2
FİYAT Firmayla iletişime geçiniz
İLETİŞİM gena-yacht.com