Duo Challenge4seas ekibi rekor yolunda

Duo Challenge4seas ekibi rekor yolunda

Tolga Pamir ve Sevda Ersezer, Türkiye Turu Rekoru referans zamanlamasını kırmak üzere yollarına devam ediyor. Şu anda sekizinci günlerinde Ege Denizi’nde seyreden ikilinin hedefi parkuru 12 günde tamamlamak.

10 Haziran Cuma günü saat 13.27’de Artvin Hopa Limanı’ndan yola çıkan Duo Challenge4seas ekibi Tolga Pamir ve Sevda Ersezer seyirlerinin sekizinci gününde yollarına Ege Denizi’nde devam ediyor. 5 gün 17 saat 20 dakika 47 saniyede İstanbul Boğazı’na giriş yapan ikilinin hedefi, parkuru 12 günde tamamlayarak İskenderun Limanı’na varmak. Geçen aylarda duo olarak rekor denemesi yapan Gökova kardeşler, parkuru 13 gün 15 saatte tamamlamıştı.

Denizde kadınlara yönelik ön yargıları kırmak için yola çıkan Pamir ve Ersezer’in bir diğer hedefi de azalan su kaynaklarına ve bilinçsiz tüketime dikkat çekmek. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de günde 190 litreye yakın kişi başı su tüketimi gerçekleşiyor. İkili, hedefledikleri 12 gün için yanlarına sadece 150 litre su alarak ihtiyaçlarını gidermeyi planlıyor.

Duo Challenge4seas dünya rekorlar listesine alınacak

WSSR (World Sailing Speed Record Council / Dünya Yelken Hız Rekoru Konseyi) tarafından tekneye yerleştirilen özel tracker ile takip edilen parkurda, Pamir ve Ersezer’in süresi kayıt altına alınıyor. Bu takip doğrultusunda ise rekor parkuru ve süresi, uluslararası rekorlar listesine tanımlanarak bir ilk gerçekleşmiş olacak. Pamir, “Bu organizasyonun uluslararası bir platformda tanınmasının, ülkemiz karasularında dünya yelkencilerinin katılımına ivme vereceğine inanıyorum. Bu tip rekorları takip eden ekip ve ekurilerin, böyle zorlu bir parkuru gerçekleştirmek isteyeceğine eminim” dedi.

Pamir ve Ersezer, Fransa’da açık deniz yarış ekurilerin dünya turu ve Atlantik geçişi rekorlarının danışmanlığını üstlenen Meteorolog Christian Dumard’la birlikte çalışıyor.

Tolga Pamir ve Sevda Ersezer’in yeri, canlı olarak bu linkten görülebiliyor.

 

 

 

 

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.