Duo Challange4seas Türkiye Turu Rekortmeni

Duo Challange4seas Türkiye Turu Rekortmeni

Türkiye Turu Rekoru referans zamanlamasını kırmak üzere 10 Haziran’da Artvin Hopa Limanı’ndan yola çıkan Tolga Pamir ve Sevda Ersezer, 11 gün 20 saat 23 dakika sonunda İskenderun Limanı’na ulaşarak Türkiye Turu Rekoru’nu kırdı.

Tolga Pamir ve Sevda Ersezer, Türkiye Turu Rekoru referans zamanlamasını kırmak üzere 10 Haziran Cuma saat 13.27’de yola çıktı. Duo Challange4seas ekibi, Mayıs ayında Gökova kardeşlerin 13 gün 15 saat 2 dakika 58 saniyede tamamladıkları Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru, hedefledikleri sürenin de altında tamamladı.

11 gün 20 saat 23 dakika ile büyük bir başarıya imza atan ekip sadece yelken ve rüzgar gücünü kullanarak Türkiye’nin dört denizini geçti. Hakem kurulunun onayıyla Pamir ve Ersezer, Türkiye Turu Rekortmeni oldu.

Denizde kadınlara yönelik ön yargıları kırmak için yola çıkan Pamir ve Ersezer’in bir diğer hedefi de azalan su kaynaklarına ve bilinçsiz tüketime dikkat çekmekti. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de günde 190 litreye yakın kişi başı su tüketimi gerçekleşiyor. İkili, hedefledikleri 12 gün için yanlarına sadece 150 litre su alarak ihtiyaçlarını gidermeyi planlamıştı.

Türkiye Turu Rekoru Dünya Rekorlar Listesine Alındı

WSSR (World Sailing Speed Record Council / Dünya Yelken Hız Rekoru Konseyi) tarafından tekneye yerleştirilen özel tracker ile takip edilen parkurda, Pamir ve Ersezer’in süresi kayıt altına alındı. Bu takip doğrultusunda ise rekor parkuru ve süresi, uluslararası rekorlar listesine tanımlanarak bir ilk gerçekleşmiş oldu.

Pamir, “Bu organizasyonun uluslararası bir platformda tanınmasının, ülkemiz karasularında dünya yelkencilerinin katılımına ivme vereceğine inanıyorum. Bu tip rekorları takip eden ekip ve ekurilerin, böyle zorlu bir parkuru gerçekleştirmek isteyeceğine eminim” dedi.

Pamir ve Ersezer, Fransa’da açıkdeniz yarış ekurilerin dünya turu ve Atlantik geçişi rekorlarının danışmanlığını üstlenen Meteorolog Christian Dumard’la birlikte çalıştı. @challenge4SEAS

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.