Göcek’te Atatürk rüzgârı

Göcek’te Atatürk rüzgârı

Göcek Yarış Haftası

Göcek Yat Kulübü, Atatürk’ü denizlerde anma geleneğine devam ederken Sonbahar Göcek Yarış Haftası ’na 450’ye yakın yelkenci katıldı.

Yazı ve Fotoğraflar: Osman Uğur

Türkiye’nin önemli yat yarışı destinasyonlarından biri olan Göcek’te 8-10 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 14. Sonbahar Göcek Yarış Haftası Atatürk Kupası Yelken Yarışları’na 14 ülkeden 450’ye yakın yelkenci katıldı. Yılda sadece 19 Mayıs ve 10 Kasım’a denk gelen günlerde yat yarışı düzenleyen Göcek Yat Kulübü, Atatürk’ü denizlerde anma geleneğine devam etti. Sezonun bittiği Göcek’e kasım ayında düzenlediği yat yarışıyla hareket katan Göcek Yat Kulübü’nün hedefinde, yarışa katılan ekip sayısını kaliteyi koruyarak arttırmak var.

Göcek’te 8 Kasım’da başlayıp 10 Kasım’da biten Göcek Yarış Haftası ’nda bazı yarışlar kimi zaman rüzgâr olmaması kimi zaman da sert rüzgârların neden olduğu aksaklıklar nedeniyle iptal edildi.

Atatürk Kupası Yelken Yarışları’na 14 ülkeden 450’ye yakın yelkenci katıldı.
Atatürk Kupası Yelken Yarışları’na 14 ülkeden 450’ye yakın yelkenci katıldı.

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Sonbahar Göcek Yarış Haftası’nda, 10 Kasım Atatürk Kupası Yelken Yarışları Doğuş Grubu, D-Marin Göcek Marina, Ergo Sigorta, E.G.G Yachting, Metro ve Serenity Yachting sponsorluğunda 8 Kasım tarihinde yapılan iki yarışla başladı. Doğuş Grubu adı verilen ilk yarış için start saati 11:00 olarak düşünülmüştü fakat yelken camiasının duayen isimlerinden Cahit Üren başkanlığındaki yarış komitesi, rüzgârsızlık nedeniyle tehir bayrağını toka etti.

Zoraki yarış

Sabah doğudan esen rüzgârlar saat 12:30’dan sonra, İblis Burnu’ndan kurtulup güneyden 3-4 knot’a çıkınca yarış komitesi de hazırlıklarını tamamladı ve ilk start saat 13:30’da 8 knot esen rüzgârla IRC sınıflarına verildi. Hemen ardından da IRC charter, charter ve gezi sınıfı teknelere de start verildi. IRC sınıflarına dokuz deniz mili ve diğer sınıflar için altı deniz mili rotalı kısa parkurlu sosis rotada yarış ekipleri rüzgârsız kalmadan ilk yarışı saat 15:30 itibarıyla bitirdiler. İlk günün ikinci yarışı D-Marin Göcek adına koşuldu. 16:05’te verilen startla birbirlerini kollayarak temkinli bir şekilde start alan ekipler, rüzgârın 8 knot’ın altına düşmediği yarışı saat 18:40 gibi tamamlayarak birinci güne veda ettiler.

9 Kasım günü 61 tekne kayıpsız parkurda start saatini beklerken, hava raporları şiddetli bir fırtınanın kopacağını haber veriyordu. Sabah saatlerinde hava az bulutlu ve rüzgâr gücü 3-4 knot civarındaydı. Şiddetli rüzgâr nedeniyle koy içine taşınan yarışın startı planlandığı gibi saat 11:05’te verildi. Yılanlı Ada, Domuz Adası ve Sıralıbük adası rotasında Ergo desteğinde yapılan yarışta IRC sınıfları yedi buçuk, diğer sınıflar ise altı deniz miliyle yelken basarken ikinci günün ilk yarışı iki saatte tamamlandı.

Göcek Yat Kulübü, 19 Mayıs ve 10 Kasım’a denk gelen günlerde yat yarışı düzenliyor.
Göcek Yat Kulübü, 19 Mayıs ve 10 Kasım’a denk gelen günlerde yat yarışı düzenliyor.

Göcek Yarış Haftası Atatürk Kupası’nın bu yılki teması barıştı. Bizzat Göcek Yat Kulübü Komodoru Göker Tuncay tarafından ilk defa çizilen rota da “Barış” ambleminin ta kendisiydi.
Barış rotasında, Metro desteğinde planlı günün ikinci yarışı, gücünü 15 knot’a yükselten rüzgârla start aldı. Zaman zaman sağanaklarda 30-35 knot’a çıkan rüzgârların önünde full arma yelken açmış tekneleri tarayan bir numaralı şamandırayı ve teknelerin rota değişimini faºrk eden yarış komitesi, yarışı hemen abandone etti. Neredeyse Sıralıbük Adası’na ulaşmış teknelerin geri çağrılması ilk anda tepki oluştursa da, verilen kararın doğru olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Rüzgârın makul seviyelere inmesi saat 15:50’ye kadar sürdü. Güneyden tazeleyen rüzgârın sürati tekrar 8-10 knot’a sabitlenince, ikinci Metro yarışı 15:55’de tekrar start aldı. IRC sınıflarının startının ardından beş dakika içerisinde start alan diğer sınıflar start hattına girdiklerinde, rüzgârın kuvveti 16-20 knot’a çıkmıştı. Çok kısa sürede bir numaralı şamandıranın dönülmesinden sonra hızla iki numaralı şamandıraya ulaşan tekneler rota gereği tekrar bir numaralı şamandıraya seyrederken, sağanaklarla zaman zaman 30-35 knot’a ulaşan rüzgâr, yarışın temposunu da arttırdı. Fakat yarış parkurunda çok önemli dönüş noktası olan üç numaralı şamandıra, bulunduğu coğrafi mevkiide şiddeti artan rüzgâra daha fazla dayanamadı ve ağırlığından kurtularak serbest kaldı. Yarış Komitesi yaşanan bu gelişmenin ardından yarışı abandone ederken, komitenin bulunduğu finiş hattından geçen ekipler yelkenleri indirip motorla gitmek yerine keyif için kendi aralarında yarışı sürdürdü.

Atatürk anıldı

10 Kasım’daki yarış öncesinde yelkenciler Göcek meydanındaki Atatürk büstünün önünde toplandı. Saat 9’u 5 geçe saygı duruşunda bulunan yelkenciler İstiklal Marşı’nın ardından haftanın son yarışı için marinaya döndüler. Zaman zaman karadan meltem tadında esen rüzgârlar beklenenin aksine biraz gecikip batıdan hafif 4 knot esince, Metro yarışı IRC sınıfları için, iki denemeyle saat 12:35’te start alabildi.

5 mil olarak planlanan ancak iki kez uzatılan yarışta, rüzgâr ancak saat 14.30’ta güneyden esmeye başlayınca yelkencilerin de sabır sınavı sona erdi.

Andrey Arbuzov ve ekibi üzerinde Savarona yatının maketinin olduğu ödülü dördüncü kez kazandı.
Andrey Arbuzov ve ekibi üzerinde Savarona yatının maketinin olduğu ödülü dördüncü kez kazandı.

Zaman zaman yüksek tempolu zaman zaman da ağır tempoda geçen 14. Göcek Yarış Haftası 10 Kasım Atatürk Kupası Yelken Yarışları’nda zafer Cour Du Coeur isimli yelkenlisiyle Andrey Arbuzov’un oldu. Arbuzov elde ettiği bu başarıyla bu organizasyonda üst üste dördüncü zaferini kazanma başarısını
gösterdi. MBY

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.