Greenline Neo

Greenline Neo

Greenline Neo

Çevre bilincine sahip Greenline’ın kıçtan takma makineler ve spor tekneler dünyasına doğru yaptığı hamle oldukça etkileyici.

Daha önce birden yön değiştiren bir savaş uçağının kokptinde bulunmadığımız için bunun nasıl bir duygu olduğundan emin değiliz ama bunun Greenline NEO ’da yaşadığımızdan farklı olmayacağını düşünüyoruz. Ekibin başındaki Richard’ın “tam yol alabanda” komutuyla tekneye tam yol verip, dümeni sertçe sancağa kırdığımda suya öylesine yaklaştık ki, uzanıp elimizi suya sokabilirdik.

Ilık bir bahar günü neredeyse bomboş Solent’taydık ve NEO da tam havasındaydı. Hamble’dan gelirken 40 knot sürati rahat kaydettik, 25 knot’ta ise saatte 90 litre sarf eden makinelerin sesi arka planda kaybolup gitti. Sürati artırmakta da hiç sakınca yok, hatta optimum yakıt verimliliği 5000rpm ve 32 knot süratte yakalanıyor ki çift 250hp Mercury V8 makine sayesinde tekne bu süratle çok rahat bir seyir yapıyor.

Makineleri büyüterek çift 300hp V8 donatmak mümkün olsa da, şart değil; 250hp makineler –ki bu tekne yükselir/alçalır platform gibi pek çok ekstrayla donatılmış olmasına rağmen– hem yeterince güçlüler hem de iyi bir performans ve ekonomi dengesi sunuyorlar. Daha ufak makine opsiyonları da mevcut; 200hp makineler Open tekne için yeterli olabilir ancak 150hp makinelerle donatılan bir tekne birkaç sene sonra ikinci el pazarında çok cazip olmayacaktır. Bu bir Greenline olduğundan bir çift Torqeedo Deep Blue 80 kıçtan takma ve iki adet 40kW/h MBW i8 aküyle donatılan daha çevre dostu bir versiyonu da mevcut ve 6kt süratte yalnızca 20 deniz mili seyir menzili sunuyor.

Greenline Neo Kokpit
Greenline Neo – Kokpit

NEO süratli kullanması kolay bir tekne çünkü doğal olarak kolay bir hareket kabiliyeti var, ayrıca en ufak bir zorlanmada harika Zipwake sistemi trimi düzeltiyor. Sistem otomatik konuma getirildiğinde durdurucular saniyeler içinde devreye girerek teknenin mümkün olduğunca dengede kalmasını sağlıyor. Dümeni oldukça ağır ve deplasman süratlerinde biraz hantal kalıyor ancak sürat arttıkça bu ağırlık işe yarıyor ve sürekli dümende ufak ayarlamalar yapmaya gerek kalmıyor.

Greenline Neo modeliyle yaptığımız testin devamını Temmuz 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.