İki kıtanın buluşması

İki kıtanın buluşması

Silfra Yarigiİzlanda’nın Thingvallavatn Gölü’nde yer alan Silfra Yarığı, Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarını birbirinden ayıran Atlantik yarığının üzerinde yer alıyor. İki kıta levhasının birbirine en yakın durduğu ve her yıl birbirinden iki santimetre uzaklaştığı nokta burası. Atlantik Okyanusu’nun derin sularında bu çatlak görünür değilken Silfra’da, İzlanda buzullarının erimesiyle açığa çıkan temiz sular sayesinde bu yarığı çok net gözlemleyebiliyoruz.

Suyun berraklığı ve yarığın kolay ulaşılabilir olması sayesinde Silfra dünyanın en popüler dalış noktalarından biri. İki tektonik levha arasında yüzme imkanı ve hatta belli noktalarda ikisine birden dokunulabiliyor olması Silfra’yı dalgıçlar arasında revaçta kılıyor. Buzul suları sayesinde görüş 100 metre derinlikte dahi net. Sıcaklığın -2 ilâ -4 derece arası olması sebebiyle suda yaşamın oluşmaması da suyun berrak kalmasının sebeplerinden. Bugüne dek Silfra’da çok kez dalış yapılmış olmasına rağmen az sayıda dalgıç 63 metre derinlikteki Silfra mağarasına iniş yaptı. Mağaranın derinliği ve koridorların darlığı dalgıçlar için risk teşkil ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Amerikalı bir grup mağara dalışçısı mağaranın haritasını çıkarmış olsalar da bölgedeki düzenli depremlerin ve tektonik levhaların hareketinin mağaranın yapısını değiştirmiş olabileceğine inanılıyor. Mağara dalışları için olmasa da yarığı keşfetmek için Silfra yine de dalış meraklılarına eşsiz bir deneyim sunuyor. Coğrafya ve dalış imkanları hakkında detaylı bilgi almak için silfra.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Suyun berraklığı ve yarığın kolay ulaşılabilir olması sayesinde Silfra en popüler dalış noktalarından biri haline geldi.
Suyun berraklığı ve yarığın kolay ulaşılabilir olması sayesinde Silfra en popüler dalış noktalarından biri haline geldi.