Oceanis Yachts 62

Oceanis Yachts 62

Beneteau Oceanis Yacht 62‘Oceanis Yachts’ 62 başlığına dikkat edin. Bu detay ilk başta dikkatimizden kaçtı, bunun Beneteau’nun geleneksel Oceanis serisinin amiral gemisi olduğunu sandık. Ancak yanılmıştık, bu 62ft tekne Beneteau’nun 53-73ft arası, endüstriyel bir yaklaşımla benzersiz nihai fiyatlı büyük tekne sunmayı hedefleyen yeni lüks serisini temsil ediyor.

Tasarım ve dekorasyon Berret Racoupeau ve İtalyan tasarımcı Pierangelo Andreani’nin ortak çalışması. Andreani yıllardır Beneteau’nun Monte Carlo motoryat serisinde çalışıyor. Beneteau’nun yelkenli tekneler müdürü Gianguido Girotti (daha önce Grand Soleil ve Dufour’da çalıştı) “Halihazırda yaptığımızın ötesinde bir şeyleri keşfetmek üzere, yeni bir şeyler bulmak için bir motoryat tasarımcısına gittik,” diyor.

Beneteau Oceanis Yacht 62Örneğin küpeştelerdeki çarpıcı, koyu çizgiler hem yeni serinin imzası olarak kullanılıyor hem de çok sayıdaki geniş gövde penceresini kamufle ediyor.

Motoryat etkisi taşıyan yalnızca gövde çizgileri ve iç dekorasyon değil. Kıç bölümün tasarımına da dikkatinizi çekeriz. Üç ya da dört kamaralı minimalist kamara yerleşimi kocaman bir bot garajı ve güvertedeki alanı uzatan kullanışlı bir yüzme platformu için yer bırakıyor.

Platformun arka kısmı hidrolik olarak alçaltılarak suya dalıp, botun denize indirilip çıkarılmasını kolaylaştırıyor. Garaj 2.85m’lik bir Williams jet RIB alabilecek büyüklükte.
Beneteau’nun hedefi Oceanis Yachts 62’nin fiyatını 600 bin Euro’nun altında tutmak. Girotti teknenin, Monte Carlo yatlarının üretildiği büyük tekne üretim tesisinde bir seri üretim alanı açtığını söylüyor. Bu şekilde yapım için gereken zamanı kısaltmayı amaçlıyorlar.

Girotti, “40-50ft teknelerde bunu yapan en deneyimli ekibiz, ancak Groupe Beneteau markalarından başka hiçbiri büyük teknelerle daha önce bunu denememiş.” diyor.

Beneteau Oceanis Yacht 62 – Salon

Oceanis Yachts’ın pazarlama sloganı, ‘Ulaşılamayanı ulaşılır kılmak’. Girotti bunu, “Daha iyi hizmetle kaliteyi sunmak” olarak açıklıyor. Beneteau tekne sahiplerini isteğe bağlı değişiklikler yapmak üzere tersaneyi ziyaret etmeleri konusunda yüreklendirici olmasa da, yeni seride bazı kişisel seçenekler sunacak.

Bu, Oceanis Yachts sahipleri için daha hizmet odaklı bir yaklaşım anlamına geliyor, buna çıkılacak olan deneme seyirleri de dahil. “Yalnızca bir ürün değil, aynı zamanda bir hizmet yaklaşımı sunuyoruz. Seri üretim yapan bir tersane olarak ilk kez müşterinin önüne mümessili değil, tersaneyi koyuyoruz. Yılda 850 tekne üretecek olsak da, müşteriye yılda 40-50 tekne üreten bir tersaneymişçesine hizmet vereceğiz.”

Beneteau Amerika ve daha uzak noktalarda gezici merkezler kurmadan önce bu teslimatları biri Akdeniz, diğeri ise Kuzey Avrupa’da olmak üzere iki noktadan yapacak.

İlk Oceanis Yachts 62 baharda suya atılarak iki aylık kapsamlı deniz denemelerine tabi tutulacak. Resmi lansmanı ise sonbaharda Cannes ve Annapolis fuarlarında yapılacak.

Beneteau Oceanis Yacht 62 - Master Kamara
Beneteau Oceanis Yacht 62 – Master Kamara

TEKNİK ÖZELLİKLER
Boy: 19.07m (64ft 9in)
En: 5.33m (17ft 6in)
Su çekimi: 2.3-2.9m (7ft 7in-9ft 6in)
Yelken alanı: 182m2
Fiyatı: Firmayla iletişime geçiniz.

İletişim: Tezmarin