Excess 14

Excess 14

Excess Catamaran, Groupe Beneteau’ya ait bir marka olarak sadece üç yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana, seyir katamaranları için sürekli genişleyen pazarda önemli ilerlemeler kaydetti ve başlangıçta belirledikleri satış hedeflerini etkileyici bir marjla geride bıraktı. Dahası, Excess, ilk iki modelin mevcut Lagoon gövdelerinin en ufak üçünü temel almasına rağmen bunu başardı.

Sonuç olarak marka, bugüne kadar henüz vizyonunun tamamını gösteremedi. Bu, Excess Lab aracılığıyla tersanenin müşterilerinden ve potansiyel müşterilerden gelen geri bildirimlerle birlikte Excess ekibi tarafından tasarımı gerçekleştirilen yeni modelle değişiyor. Çevrimiçi ve yüzyüze konuşmalarda yapılan geri bildirimlerde su çekiminden elektrikli tahrike kadar çok çeşitli konular ele alınmış.

Tahrikler konusunda artı ve eksileri ilk ağızdan öğrenmek üzere bir çift elektrikli motorun yansıra, iki dizel menzil artırıcı ve geniş bir akü grubuyla donatılmış. Sonrasında tekne Fransa’nın Atlantik kıyısından Akdeniz’e seyir yapmış, Sardunya’da da dolaşarak yaklaşık 2 bin mil yol kat etmiş. Çevrimiçi topluluk üzerinde yakın zamanda araştırılan bir başka konu da teknedeyken çalışmak zorunda olanlar için tekneye neler eklemenin iyi olacağıymış.

Excess 14’te öncelik verilen nokta teknenin iyi yelken yapmasıymış. Bu nedenle gövdeler, özellikle başa doğru, daha dar ve form olarak da asimetrikler. Ürün müdürü Hervé Piveteau bunun üç faydası olduğunu belirtiyor. Öncelikle her bir gövdeden gelen iç dalga silsilesinden kaynaklanan direnci azaltıyor; ayrıca çarpmayı azaltıyor ve her bir gövdenin yüzdürme merkezinin dışa doğru hareket ettirilmesiyle stabiliteyi artırıyor.

Daha önceki modellerde olduğu gibi, dümen kaideleri kıçta ve dış tarafta, ancak 14’ün kamara trankı ileriye daha iyi bir görüş sağlayacak şekilde şekillendirilmiş. Ayrıca salondan kesintisiz 360 derecelik bir manzara var ve manzarayı engelleyen yüksek mobilyalar veya dolaplar olmaması, bu da salonu gece veya sert havalarda tekneyi kolaçan etmek için uygun bir yer haline getiriyor.

Excess 14 - Yerleşim Planı
Excess 14 – Yerleşim Planı

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

BOY 13.34m (43ft 9in)
EN 7.87m (25ft 9in)
SU ÇEKİMİ 1,48m (4ft 10in)
TOPLAM YELKEN ALANI 118m2
DEPLASMAN 11.7 ton
FİYATI Firmayla iletişime geçiniz
İLETİŞİM triodeniz.com