Kasırgalar ortasında Atlantik geçişi

Kasırgalar ortasında Atlantik geçişi

Katamaranla Atlantik geçişiAtlantik geçişi öncesinde birçok sorunla karşılaşan Catana 50 mürettebatı bu kez kasırgalarla köşe kapmaca oynadı.

Yazı ve Fotoğraflar: Jean Groenewald

Herhangi bir şey bozulmadan ve hasar almadan Cape Verde’ye vardık ve dört gözle beklediğimiz Atlantik geçişimiz için yola koyulmadan önce tatlı su ve yakıt tanklarımızı doldurmaya karar verdik. Akşam yedi civarında, mesai bitiminde marinaya vardığımız için giriş işlemlerini yapamayınca barda birer bira içme fikri hepimize çekici geldi. Mindelo Limanı’ndaki marina büyük ve bağlama yerleri harika, ancak dağların üzerinden gelen ticaret rüzgârları demirlemeyi güçleştiriyor. Bu nedenle güvenle bağlanmak için önceden iyi hazırlanmak gerekiyor; neyse ki sorunsuz bir şekilde bağlandık.

Limanda işaretlenmemiş birkaç eski gemi batığı bulunuyor. Burası sadece ticari limana kadar aydınlatıldığından ve marinayı gösteren az sayıda işaret ışıklandırması bulunduğundan gece girmek biraz riskli. Limana gün ışığında yaklaşmanızı öneririm. Mindelo Adaları, maceracı denizciler için güzel ve çok farklı bir seyir alanı sağlıyor. Ancak biz kısıtlı zamanımız ve gecikmelerden dolayı bir an önce Atlantik’e doğru yelken açmaya can atıyorduk. Sabah erkenden ayrılmak üzere hazırlandık. Ertesi gün bağlama ve su paralarımızı ödediğimizde yola çıkmamız için hiçbir engel kalmadı.

Jean-Groenewald_Catana-50Atlantik’i ağustos ayında, yani Kuzey Atlantik kasırga sezonunun ortasında geçeceğimiz için Fransa’dan ayrıldığımızdan beri hava tahminlerini ve modülleri izliyorduk. Kasırgalar, Cape Verde adalarının hemen doğusunda bulunan Batı Afrika havzasında oluşan tropikal dalgaların veya düşük basınç sistemlerinin ürünü. Bu tropikal dalgalar batıda Karayipler’e doğru itilen doğu ticaret rüzgârlarında kayboluyor. Kuzey Atlantik’in sıcak tropik suları daha sonra bu alçak basınç sistemlerini harekete geçirerek denizcilerin ve Karayip adalarının kabusu haline getiriyor.

Cape Verde adalarına doğru seyir yapmayı seçmemizin bir avantajı, geçişe başlamadan önce olabildiğince doğuya gitmemizi sağlaması oldu. Doğuya gitmenin en büyük getirisi; tropik dalgaların hareketlerine göre ayrılma zamanını belirleme imkânına sahip olmamız oldu. Batı Afrika havzasından gelen bir dalga olsaydı, ayrılmadan önce bu havanın geçmesini bekleyebilirdik. Çünkü Kanaryalar’dan ayrılmış olsaydık kasırgaya dönüşen fırtınanın çok batısında ve kuzeyinde kalıp muhtemelen kaçma şansı yakalayamazdık. İkincisi, Cape Verde’den ayrılmamızın ardından arkamızda tropik dalga oluşsa bile, güneye, ekvatora doğru gidebilir ve fırtınadan kaçabilirdik; çünkü kasırgalar doğudan batıya doğru hareket etme eğilimi gösterir ve sonunda kuzeye doğru döner ve siz de kaçmak için tek çare olan güneye yönelirsiniz. Rüzgârlar ve solugan, fırtınanın kuzey bölümünde en güçlü haldedir, kasırgaların ekvatoru geçmemesi ya da güneye ilerlememesi dümeni güneye kırmayı en güçlü strateji haline getiriyor; diğer seçeneklerde herhangi bir terslik, işi tamamen şansa bırakıyor. Bizse şansımızı zaten yeterince zorluyorduk.

BİLGİLER

Rota: Mindelo Cape Verde’den St.
George Grenada’ya
Maksimum rüzgâr: 24-27 knot
Toplam geçiş süresi: 16 gün
Toplam mesafe: 2155 deniz mili
Kullanılan yakıt: 920 litre

Transfer yazısının devamı Mayıs 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.