Kayıp gemi Endurance bulundu

Kayıp gemi Endurance bulundu

Antarktika kaşifi Sir Ernest Shackleton’ın kayıp gemisi Endurance, geçen ay Weddell Denizi’nin dibinde, battıktan 107 yıl sonra bulundu. Şimdiye kadar keşfedilmemiş en büyük gemi enkazlarından olan Endurance, 1915’te buza çarpıp batmıştı. Shackleton ve adamları yürüyerek ve küçük teknelerle kaçarak kurtulmuştu.

Geminin kalıntılarının videosu, Endurance’ın olağanüstü durumda olduğunu gösteriyor. Bir asırdan fazla bir süredir 3km (10bin ft) derinlikte oturmasına rağmen, Shackleton’ın film yapımcısı Frank Hurley tarafından 1915’te son kez fotoğraflandığı zamankiyle neredeyse aynı görünüyor. Keresteleri, bozulmuş olmasına rağmen, hâlâ bir arada duran geminin ismi de açıkça okunuyor.

Keşif ekibinden olan ve yaklaşık 50 yıllık kariyerinin hayalini gerçekleştiren deniz arkeoloğu Mensun Bound, “Abartı olmadan bu şimdiye kadar gördüğüm en iyi ahşap gemi enkazı” diyor. Kayıp gemiyi bulma projesi, Falklands Maritime Heritage Trust (FMHT) tarafından Güney Afrikalı bir buz kırıcı Agulhas II kullanılarak ve uzaktan kumandalı denizaltılarla yönetildi.

Ekip arama sürecinde sürekli değişen deniz buzu, kar fırtınası ve -18C’ye düşen sıcaklıklarla mücadele ederek dünyanın en zor batık aramasını başarıyla tamamladı. Batık, uluslararası Antarktika Antlaşması uyarınca belirlenmiş bir anıt kabul edildiği için hiçbir fiziksel eser yüzeye çıkarılmadı.