Komşu cennetler

Komşu cennetler

Yunanistan AdalarıEge Denizi’ndeki Yunan adaları, yelken seyrine uygun olmaları, doğal güzellikleri ve misafirperver insanlarıyla deniz tutkunları için bir çekim noktası olmayı sürdürüyor.

Yaklaşık 10 yıldır seyir yapan ve yılın dört ayını teknede geçiren kişiler olarak denizin sunduğu özgürlüğe alışıyor insan. Doğal olarak bu hayata alıştıktan sonra şehir yaşamının kısıtlayıcı dünyasına adapte olmak zor geliyor. Barselona sınırından başlayıp, Güney Fransa ve İtalya kıyılarının yanı sıra Yunan adalarının birçoğunu gezmiş biri olarak “en güzeli Türkiye kıyıları” desem de, uzun mesafe yelken seyri yapmak için tekrar Ege’deki Yunan adalarının yolunu tutuyoruz.
Her yıl mayıs ayında çıktığımız bu seyahat ortalama iki veya üç ay sürüyor. Bu sene 14 Mayıs sabahında Turgutreis Marina’dan çıkıp soluğu Kos Adası’nda aldık. Gemi adamı cüzdanıyla çıkış yaptığımız için acenta kanalıyla işlemlerimizi hallettik. Eskiden sadece ana giriş ve çıkışta polis evraklarımıza damga vururken bu sene tüm adalarda giriş ve çıkış için ayrı ayrı işlem yaptırmak zorunda kaldık. Anlayacağınız Yunan polisi bizi görmeden duramadı.

Yunan adaları, yelken seyri yapmak isteyen denizciler için ideal bir rota. Adalarda nakit ödeme yapmak indirimler almanızı sağlıyor.
Yunan adaları, yelken seyri yapmak isteyen denizciler için ideal bir rota. Adalarda nakit ödeme yapmak indirimler almanızı sağlıyor.

KOS – 36° 53’ 93 N 27° 17’ 38 E

Türkiye’ye yakın olması yüzünden tercih ettiğimiz Kos Adası, ada havasından daha çok şehir yaşamını barındıran bir yer. Burayı ziyaretinizde, eski limandaki yat bağlama yerinin doğu yakasındaki rıhtıma kıçtan kara bağlanabilirsiniz. Liman görevlileri hemen yardımcı oluyor. Biz 16m’lik teknemiz için günlük 40 Euro ödedik. Geçtiğimiz yıllarda Suriyeli istilasına uğrayan adada bu sene pek Suriyeli yoktu. Kos Adası’nda dilerseniz motor veya araba kiralayarak ulaşabileceğiniz Zia köyü ilginç bir yer. Zamanında Romalılar, St. John Şövalyeleri, Osmanlılar ve İtalyanların hakimiyetine giren ada, bu toplumların kültürünü ziyaretçilere sunuyor. Zia köyü ise bu kültür mozaiğinin beşiği durumunda. Orman içerisinde alışveriş seçeneklerinin bulunduğu köy bana göre Kos Adası’nın en görülmeye değer yeri. Zia’da ayrıca Yunan mutfağı konusunda dünyaca ünlü ödüllere sahip Oromedon Tavernası’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Komşu Cennetler, gezi yazısının devamını Eylül 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.