Leopard 40 PC

Leopard 40 PC

Amerikalı moto-katamaran markasının son açıkdeniz katamaranı Leopard 40 PC belli ki, 40ft’lik oyun alanıyla birilerinin kalbini çalacak.

Güney Afrikalı tersane Robertson and Caine, motor katamaran dünyasına girdiğinde gerçekten doğru bir yol izledi. Marka charter pazarında gerek müşterilerden gerek basından gördüğü takdirle değerini kanıtlamış bir Leopard yelkenli katamaran filosuna sahipti. Ancak mevcut platformlarını motor tipine adapte etmek yerine sıfırdan yeni gövdeler tasarlamayı seçtiler ve bu sayede Leopard serisi motor katamaranlar çok sayıda ödül almayı başardı.

2020 yılında Leopard Powercat 53 “Yılın Çok Gövdelisi” ödülünü aldı. Bunu iki yıl sonra “Teknelerin En İyisi” ödüllerinde ilk sıraya layık görülen daha küçük 46ft versiyonu izledi. Markanın en küçük modeli 2024 yılında “Yılın Avrupalı Yatı” ödülünü alarak üçlemeyi tamamlayınca tersanenin yoğun çalışmaları ve yatırımlarının ne kadar doğru olduğu anlaşılmış oldu. Ancak geniş flybridge’li 40ft bir gezi katamaranı gerçekten bu kadar tavizsiz olabilir mi? Yanıtlar için Güney Fransa’daki St Raphael’e gidiyoruz.

Kıç havuzluk dev flybridge’in koruması altında harika bir yemek alanı sunuyor.
Leopard 40 PC’de kıç havuzluk dev flybridge’in koruması altında harika bir yemek alanı sunuyor.

 

KÜÇÜK BİR BÜYÜK TEKNE

Öncelikle yeni Leopard 40’ın eni çok geniş. Gerçekten de 6,61 metreyle büyük ölçüde yelkenli katamaran sınıfına giren tam boyun yüzde 54’ünün üzerinde bir oran ortaya çıkıyor. Ve ilginçtir ki bu enin yarattığı iç mekân alanlarının çoğu günlük dış mekân bölgelerinde kullanılıyor. Orta alanda kıç havuzluk bir çift matafora ve arka koltuğun gerisinde enine bir geçiş yolu kullanıyor. Bunun için arka koltuğun öne doğru hareket ettirilmesi gerekse de bir çift seyyar sandalye için yeterli yer var. İlk bakışta sabit havuzluk masası burası için garip bir seçim gibi gelebilir ancak geniş flybridge’in sağladığı koruma teknenin bu bölümünün güneşlenme alanı olarak düşünülmediği anlamına geliyor. Aksine güneşlenmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer baş güverte.

Her iki el için tutamaklarla donatılmış oldukça geniş tek seviyeli yan güvertelerden erişilen baş güverte, baş vardavelalara dahil edilmiş bir çift oturma yeri ve ön cama uyumsuzca yaslanan bir çift katlanır minderle tasarlanmış. Geleneksel bir baş güverte dinlenme alanı peşindeyseniz pek hoşunuza gitmeyebilir ancak burada köprü güvertenin derin baş kesitleri sayesinde gerçekten dev depolama bölmeleri ve çok daha büyük bir teknede olduğunuzu düşünmenize neden olacak geniş bir güneşlenme minderi alanı var.

Leopard 40 PC seyir test yazısının devamnını Haziran 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.