İlk izlenim: Neel 47

İlk izlenim: Neel 47

İlgi çekici ve yenilikçi yaklaşımıyla dikkat çeken Neel 47, tek gövdeli yelkenli teknelerin iyi yanıt veren kontrolü ve orsa performansıyla bir katamaranın sunduğu geniş yaşam alanlarına sahip.

Yaklaşık 10 yıl önce ilk modeller suya indirildiğinde Neel trimaranları biraz fazla yadırganmış, giderek filizlenen çok gövdeli gezi tekneleri furyasının ilginç bir üyesi olduğu düşünülmüştü. O günden beri bu özgün, sabit yüzdürücülü trimaranlar geçen yüzyılın ilk kontrplak trimaranlarını andıran dev köprü güvertelerinin sağlamlığıyla kendilerini daha yaygın bilinen katamaran kardeşlerine iyi bir alternatif olarak kanıtlamayı başardılar. Yeni Neel 47 yalnızca orijinal Neel 45 ve daha büyük Neel 51 arasında kapsamlı seriyi tamamlayan doğru konumlanışıyla değil, aynı zamanda çok gövdelilerin yaşam mahallerine ilginç ve yenilikçi yaklaşımıyla da dikkat çekiyor.

2019 yılında Atlantic for Cruisers yarışında overall birinciliğini alan Neel 47, Multihulls World dergisi ve Intenational Multihulls Show organizatörleri tarafından birlikte düzenlenen yarışmada geçen yıl favori aday olduğu 40-50 feet kategorisinde de “2020 Yılın Çok Gövdeli Teknesi” seçildi.

TASARIM VE İNŞA

Tasarımcılar Michel Joubert ve Bernard Nivelt tarafından çizilen önceki Neel modellerinde olduğu gibi, 47’nin ana gövdesinde ağırlığın aşağıda ve vasatta toplanmasıyla birleşerek birçok geleneksel katamaranda karşılaşılandan çok daha yumuşak ve konforlu bir hareket yaratan, vurgulanmış kavisler kullanılıyor. Neel’ın amacı tipik gezi katamaranlarından daha fazla geri bildirim sunan ve organik olarak daha iyi yanıtlar veren “yaşayan bir tekneler” yaratmak olmuş.

Yapısı tüm gövde ve güvertede dört eksenli fiberglas cidarlar arasında polyester reçineyle vakum-infüzyon yöntemiyle işlenmiş Airex PVC köpük nüve kullanılan sandviç laminasyondan oluşuyor. Dış katmanda kullanılan vinilester reçine ozmoz riskini yok ediyor. Ağırlık tasarrufu için iç bölme perdeleri ve mobilyanın çoğunluğu da köpük nüveli. Ana gövde ve yüzdürücüler üç parçalı bir kalıp içinde tek parça olarak üretilmiş, böylece yapısal mukavemet çok yüksek. Güverte, gövdelere havacılık sektöründe kullanılan yüksek sağlamlıkta yapıştırıcılarla birleştirilmiş.

Yön stabilitesi dışa yatık yüzdürücüler ve ana gövdenin altındaki balast taşımayan köpük nüveli salmayla sağlanıyor. Salma yapısal olarak gövdeye bağlı değil, yerine yapıştırılmış ve sert bir çarpma durumunda kırılacak şekilde tasarlanmış.

İYİ DÜŞÜNÜLMÜŞ GÜVERTE ÜSTÜ

Hareket merkezi sancaktaki gerek kıç taraftaki geniş havuzluktan gerek sancak güverteden kolayca erişilebilen yükseltilmiş dümen mahalli. Anayelken ıskotaları ana güverte üzerinde açılan geniş bir terazi üzerine donatılıyor, böylece bir ray–araba sistemi kullanılmıyor. Tüm kontrol halatları dümen önüne ve bir Antal kıstırmaç grubuyla birlikte çalışan bir çift Antal XT48 vince yönlendiriliyor. Düzgün ve çok iyi düşünülmüş halat rotaları tek bir dümenci veya bir dümenciyle bir mürettebatın kolayca kontrol edebilmesine olanak veriyor. Sabit cıvadra bir A yelken veya Code 0’nun donatılmasına uygun, ıskotaları küpeştelerdeki bir çift makara ve kıçta ana güverte köşelerinde bulunan iki Antal XT44 vinç üzerinden kontrol ediliyor.

Keyif anlarına gelince bulunmak isteyeceğiniz yer kıçta hardtop altında yer alan geniş havuzluk. Burada birçok konforlu oturma yeri ve büyük bir yemek masası yer alıyor. Salon ve havuzluk arasındaki dev cam kapıları açtığınızda tüm genişliğiyle yeni, birleştirici bir iç/dış mekan alanı yaratılıyor.

GENİŞ YAŞAM MAHALLERİ

Neel trimaranları yaşam mahalleriyle öne çıkıyor ve 47 bu konuda bir istisna değil. Önceki teknelerde olduğu gibi iskele taraftaki kuzine ve sancaktaki harita masası, etrafı neredeyse tamamen çevreleyen camların sunduğu kesintisiz manzaralara açık en ön bölümdeler. Çift kişilik master kamaraya giriş kuzine ve salon arasındaki geçiş yolunda bulunan çok geniş bir kapıdan sağlanıyor. Baş tarafta yer alan geniş bir cam harita masasına ve ötesindeki dünyaya bakıyor. Bu ve yatak boyunca uzunlamasına yer alan yan camla birlikte muhteşem bir açık mekan hissi yaratılmış. Mahremiyet için tek yapmanız gereken kayar kapıyı kapatmak ve perdeleri örtmek.

İki kişilik misafir kamaraları yüzdürücüler içinde bulunuyor, her ikisinin de özel girişleri güverteye açılıyor. Yan camlar bol ışık ve harika manzaralar sunuyor ve geniş çift kişilik yatakların altında bol miktarda saklama hacimleri bulunuyor. İki kamaranın da kendine özel lavaboları var. Bu mekanlara katlanır giriş merdivenlerinin arkasında saklanacak tuvaletlerin montajı da mümkün. Aksi halde, misafirler ana gövdenin baş tarafındaki geniş tuvalet ve duşa gitmek zorundalar.

Önceki Neel modellerinde olduğu gibi, Neel 47’de ana gövdenin zemini altında makine ve tüm sistemlerin yer aldığı geniş bir “bodruma” sahip. Bakım amaçlı erişim çok iyi. Bölmede daha büyük ve ağır ekipmanın saklanabilmesi teknenin alçak ağırlık merkezini korumaya yardımcı oluyor.

KULLANIŞLI YELKEN PLANI

Neel 47’nin bir katamaranda olduğu gibi geniş gurcata tabanı kıç istralyaya ihtiyacı ortadan kaldırıyor ve güçlü bir düz mandar yakalı anayelken kullanımına olanak veriyor. Ön üçgende, ister ıskotaları geniş üst binanın iki tarafındaki bir çift raya alınan bir cenova, ister tek ıskotası direğe donatılan bir oto-tramolalı flok kullanılabiliyor. Opsiyonlar arasında kendi orsa yakası üzerine basılmak ve sarılmak üzere tasarlanmış bir trinket seçeneği de bulunuyor.

Goiot dümen ve ipek yumuşaklığında fiber dümen halatlarının rolü büyük. Neel 47, birçok gezi tek gövdelisiyle kıyaslamada hissedilen yelken yetenekleriyle üstün gelebilecek özelliklere sahip. Bir katamaranın aksine tramolalarda rüzgârın gözünü hafif şartlarda bile gösterişle aşıyor. Neel 47 ile katamaranlarda asla mümkün olmayan şekilde sadece anayelkenle tramola atmayı başarabiliyorsunuz.

Anayelken ve flokla tekneyi 35 derece hissedilen rüzgârda 10 knot hissedilen rüzgârda 6.5 knot sürate ulaşıyor. Daha geniş açılara dönülünce A yelken kullanılıyor, bu yelkenle tekneyi hissedilen rüzgâr hızına eşit süratlerde tutmak mümkün.

KARAR

Neel 47, sahibine beklentisinden fazlasını sunabilen bir tekne. Kendi başlarına seyir yapan çiftler için master kamaranın özgün açık planı güzel bir avantaj. Bir gezi yelkenlisinde hem bir tek gövdelinin iyi yanıt veren kontrolüne ve orsa performansına hem de bir katamaranın yaşam mahallerine sahip olmak istiyorsanız, bu tam size göre bir tekne.

Neel 47 - Yerleşim Planı
Neel 47 – Yerleşim Planı

TEKNİK ÖZELLİKLER

Tam Boy 14.33 metre (47ft)
Tam en 8.23 metre (27ft)
Su çekimi 1.59 metre (5ft 2in)
Deplasman 10.60 ton
Full balenli anayelken 70m2
Sarma genoa 50m2
Self tacking, sarma staysail 20m2
Su kapasitesi 600 litre
Yakıt kapasitesi 303 litre
Makine 60hp dizel

İLETİŞİM: Neel Türkiye (info@neel-turkiye.comTel: 0533 465 4416)
Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.