NEEL 52 – Seyir testi

NEEL 52 – Seyir testi

Neel, gezi trimaranlarıyla 10 yıl kadar önce girdiği çok gövdeli pazarında bir çığır açtı. Yeni 50ft üstü modelleri Neel 52’nin vaat ettiklerini görmek için test seyrine çıkıyoruz.

Fransa’nın batısındaki La Rochelle’e giriş kanalında 8-10kt gerçek rüzgârda bazıları arasında sadece 90 saniye olan tramolalarla orsa seyri yapıyoruz. Tekne çok temiz tramolalar atıyor ve sonrasında çok kolay hızlanarak yetenekli ellerde ne kadar iyi bir manevra kabiliyeti olduğunu kanıtlıyor. Evet, bu hafif bir tek gövdeli değil, teknemiz yarı flybridge’li 13 tondan biraz ağır bir çok gövdeli, Neel 52.

2017’de denize inen Neel 51 dahil markanın ilk nesli, bir tek gövdelinin seyir yetenekleriyle sadece bir çok gövdelide rastlanabilen yaşam alanlarıyla birleştirme amacıyla yeni standartlar belirlemişti. Yeni Neel 52’de konsept aynı kalıyor ve dar su hattı enleriyle hızlı yarış gövdelerini geniş dört ila altı kamaralı yaşam yerleri için bir platform olarak kullanıyor. Kâğıt üstünde teknelerin ölçülerinde bir fark olmasa da bazı önemli değişiklikler olduğu kesin. Bir örnek verelim; geliştirilmiş bir master süit köprü güvertenin bir bölümünü ve istendiğinde sancak gövdenin tamamını kullanabiliyor.

Ana güverteyi çepeçevre kaplayan camlar hem görüş açısı hem de bolca gün ışığı sağlıyor.
Ana güverteyi çepeçevre kaplayan camlar hem görüş açısı hem de bolca gün ışığı sağlıyor.

Yeni teknenin seyir karakterinde de önemli farklar var. Açıkdeniz yarışçısı çok gövdeliler doğrusal sürati optimize etmek üzere tasarlanmış olsalar da bu gezi teknelerinde öncelikli değil. Bunun sonucunda, yeni Lombard tasarımının ana gövde ve yüzdürücü formların yerini aldığı Joubert-Nivel tasarımı Neel 51’e göre (42 tekne üretildi) çok farklı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle maksimum su hattı boyunun çok önemli olduğu baş kesitlerde gövde derinliği eski modele kıyasla çok az. Bu değişiklik manevra yeteneğini geliştiriyor ve test seyrimiz sırasında teknenin çok kolay tramola atmasını sağlayan en önemli faktör. Neel 52 geriye alınan direk (ve makine dairesi) ve büyüyen flok sayesinde hem daha dengeli hem daha hafif.

DÜMENDE

Açıkdenizde orsa seyrinde, 8-10 knot aralığında, 60-65 derece gerçek rüzgâr açısıyla sürekli olarak yedi knot üzerinde sürat yapıyoruz. Bu şartlarda yatma çok az, rüzgârüstü gövde suya ancak değecek konumda, böylece ıslak yüzey önemli ölçüde küçülüyor. Dümen, iyi kurgulanmış bir tek gövdeliden daha sert olmasına karşın, hissiyat çok hassas değil. Her şeye rağmen birçok gezi katamaranının standartlarından çok daha iyi.

Neel 52 test seyrinin devamnını Haziran 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.