Numarine 22XP

Numarine 22XP

Numarine’in yepyeni 22XP’si büyük kardeşi 26XP’nin başarısını izlemeyi hedefliyor. Kapsamlı deneme seyrimizde bunu nasıl başardığını inceliyoruz.

Numarine, geçmişin geleceğinizi belirlemesine izin vermemenin mükemmel bir örneği. Bu yıl 20’nci yılını kutlayan firma, Türkiye’de ilk olarak ana akım planing motoryatlarla üretimlerine başladı ve sektörde 15 yılı boyunca 52-105ft arasında toplamda 135 civarında tekne inşa etti.

Kendi de oldukça deneyimli bir yatçı, her zaman kendisinin en iyi müşterilerinden biri olan Numarine kurucusu, sahibi ve CEO’su Ömer Malaz, bundan 6-7 yıl önce sektörün, müşterilerin ve daha geniş dünya pazarının ruh halindeki değişimi hissetti. Daha yavaş, daha verimli ve yüksek hacimli keşif yatlarına olan ilginin her geçen gün arttığını gören iş adamı, Numarine’in model portföyünü bu yöne doğru çevirdi.

Bugün artık Numarine’in portföyü, tümü 72-122ft arasında, tamamen modern trawler keşif teknelerinden oluşuyor. Şu anda denizde bu seriye ait dört model bulunuyor. Daha küçük olan (burada bahsettiğimiz tamamen yeni 22XP ve dört yaşındaki 26XP) iki tekne de GRP’den üretiliyor ve sırasıyla Kategori B ile Kategori A sertifikalı. Daha büyük ikisi ise (beş yaşındaki 32XP ve geçen yıl suya inen yeni 37XP) çelik gövdelere ve kompozit üst yapılara sahip ve Kategori A’ya uygun inşa edilmiş.

Tersane sadece beş yıl gibi kısa bir sürede, dünyanın dört bir yanındaki sadık sahiplerine bu yüksek hacimli yarı özel süperyatlardan tam 27 tanesini (üç adet 22XP, 17 26XP, dört adet 32XP ve üç adet 37XP) teslim etti. Ayrıca, bu yaz itibariyle 2024’e kadar uzanan teslimatlarla birlikte 18 tekne siparişi daha var.

TASARIM DİLİ

Numarine, başlangıcından bu yana, deniz mimarisi için Umberto Tagliavini, dış ve iç mekânlar için Can Yalman olmak üzere aynı temel yaratıcı ekibe güvendi ve bugüne kadar üretilen her Numarine’den birlikte sorumlu oldular. Son zamanlarda, ilk gövdesini Mayıs 2024’te suya indirmeyi planladığı ilk dizel-elektrik tahrikli modeli 30XP ve yeni bir çelik/alüminyum amiral gemisi 45XP olmak üzere, seriye eklenecek iki yeni model üzerinde çalışıyorlar.

Numarine 22XP seyir testinin devamnını Eylül sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.