Numarine 60 Fly

Numarine 60 Fly

Numarine 60 FLY

Bir denizci tarafından, denizciler için yaratılan 60, harika sürprizler içeren olağanüstü bir tekne.

Numarine 60’ı İstanbul-Ataköy Marina’da test etme şansı bulduk. Maalesef teste çıktığımız gün hava sakindi. Buna üzülmemizin nedeni Gebze’de üretilen Numarine’in gövdeleriyle tanınıyor olması. Tersane, gövdelerinin inşa kalitesine o kadar güveniyor ki 10 yıllık garanti sunuyor. Vakum infüzyon tekniği kullanan tersane bu konuda uzman. Diğer yandan, 60 Fly’da dört numaralı gövdeden sonrakilerin el işçiliğiyle yapılacağını öğreniyoruz. Çünkü bu boy bir teknede reçine infüzyon işlemle üretilen gövdedeki herhangi bir sorunu gidermenin işçilik maliyetini karşılayacak marjin yok.

Tersanenin bir başka dikkat çekici özelliği açıksözlülüğü. Tersanenin kurucusu ve sahibi Ömer Malaz iş konusunda konuşurken son derece açık yürekli; 2008’de özel sermayeli şirketin satışına karar vermenin firma için doğru karar olmadığını anlatıyor. 2012’de şirketin tüm hisselerini geri alarak 200 kişilik ekibiyle, gelen siparişlere göre yılda yaklaşık 50 tekne üretmeye başlamışlar. Malaz, kendi 78 HT’siyle denizde aylar geçiren bir denizci olduğundan tekne sahiplerinin ne istediğini biliyor. Bu nedenle 60 saklama alanı çözümleriyle dolu; havuzluktaki ve muhteşem başüstündeki kalıp dolaplardan, içeride her bir çatal bıçağın kendi yuvasında muhafaza edildiği dolaplara kadar bu özeni her yerde görebiliyorsunuz.

Malaz’ın denizcilik tecrübesi 1,85m boyunda birinin rahatlıkla ayakta durabileceği ve her iki makinenin her yanına rahatça ulaşılabilen makine dairesinde de kendini gösteriyor. Test teknemize donatılan IPS1200’ler nispeten daha az yer kaplıyor olsa da, V-drive’lı opsiyonel MAN 1200’ler donatıldığında bile makinelerin servisini yapmak için bolca alan kalıyor.
Makine dairesinin hemen gerisinde bu boy bir tekne için etkileyici genişlikte, iki kişilik bir mürettebat kamarası bulunuyor; buradan direkt olarak makine dairesine, tuvalet ve duşa geçiliyor. Arzu edilirse bu bölüm depo olarak kullanılmak üzere sipariş edilebiliyor ancak kamaradaki yatak boyutları göz önüne alındığında en azından çocuklar için rahatlıkla kullanılabilir.

numarine-60-fly-salon-test

numarine-60-fly-master-kamara-testYazının devamı Ağustos 2016 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.