SUP ile yaz turu

SUP ile yaz turu

Türkiye, SUP ile keyifli keşifler yapabileceğiniz muhteşem bir kıyı şeridine sahip. Bodrum’dan başlayıp Kekova’ya kadar uzanan hat üzerinde tarihi kalıntıları keşfedebilir, maceranız için gereken enerjiyi yöresel yemeklerle temin edebilir, şehrin kaosundan doğanın kucağında arınabilirsiniz.

Hazırlayan:Haute Boards Ekibi

Ölüdeniz’den Kaş’a uzaklık karayoluyla 1,5-2 saat. Kaş’tan Kekova’ya ise yaklaşık 45 dakika. Kaş’ın sahilleri SUP aktiviteleri açısından diğerleri kadar ünlü değil fakat birçok alternatif spor için de uygun koşullara sahip. Kendinize ait bir board’unuz varsa vakit kaybetmeyin. Halk plajı ve marinada sörf yapmanızı özellikle tavsiye ederiz. Deniz olağanüstü temiz ve yaz aylarında da genellikle çok sakin. Ayrıca Kaş’ta deniz kaplumbağalarını izlemenin keyfi de bir başka.

Kekova da eşi benzeri olmayan yerlerden biri. Hâlâ yasalar tarafından korunduğundan yapılaşma fazla yok, tarım ve balıkçılıkla geçinen küçük bir köy olarak varlığını sürdürüyor. Bu nedenle sakinliğini koruyabiliyor. Kalacak yer veya restoran sayısı çok değil. Ama seçenekler de tatmin edici.

Kekova deyince ilk akla gelen kuşkusuz Likyalılar’a ait batık şehir ve kaya mezarları. Şehir ikinci yüzyılda deprem nedeniyle su altına batmış. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Üçağız Köyü’ndeki küçük marinaya giderseniz buradaki mezarları yakından inceleyebiliyorsunuz. Buradan SUP yaparak kanalın karşısına geçebiliyor ve Kekova adasına ulaşabiliyorsunuz. Üçağız’dan sağa, kanalın gerisine doğru kürek çekerseniz tepede gizlenmiş bir şekilde bulunan Büyük Kale’yi görüyorsunuz. Kaleköy’e giden bir yol olmadığından ancak yürüyerek, SUP veya küçük bir tekneyle ulaşabiliyorsunuz.

Yazının devamı Ağustos 2016 sayımızda..

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.