Oceanis 46.1

Oceanis 46.1

Beneteau-Oceanis-46.1Beneteau’nun yeni sekmeli gövde tasarımı o kadar iyi ki, yeni tekne Fransız firmanın en popüler modeli haline gelebilir.

Beneteau’nun en popüler modeli olma hedefini sırtlanan yeni Oceanis 46.1’in güvertesindeyiz ve Barcelona’da Port Ginesta’dan tam anayelken ve Code 0 ile seyre çıkıyoruz. Pruvamızdaki meşum kara bulutların tehditkârlık seviyesi korkutucu düzeye geldikten sonra rüzgâraltına dönüyor ve daha da fazla yelken basıyoruz. Sağanaklar 20kt üzerindeki güçleriyle akmaya başlayınca teknemiz gerçek bir gösteri sahneye koyuyor. Apazda ve sörf yaparken özellikle süratimiz 14kt üstüne çıktığında, hepimiz oyuncak bulan çocuklar gibi keyif çığlıkları atıyoruz. Gerçek deneme seyri böyle bir şey işte.

Tasarımcı Pascal Conq bizimle ve hepimiz bu yeni şişman hatlı yeni formun neler yapabileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz. Hava açısından her şeyin tamamen ters gidebileceği türden bir gün yaşıyoruz. Buna rağmen hiçbir şeyin kötü gitmemesi ve sahile yüzümüzdeki sırıtışa engel olamayacak kadar keyifle dönecek kadar heyecanlı bir seyir yapmış olmamız 46.1’in oldukça parlak bir model olduğunu kanıtlıyor. Modelin en çok satan tek gövdeli olma yolundaki hedefi iki farklı etkenden güç alıyor gibi görünüyor.

BİR ÇOKSATARIN YERİNİ ALMAK

Geriye gidersek, 2011 yılında test ettiğimiz ve Yılın Avrupalı Yatı ödülünü de alan Oceanis 45, Beneteau’nun en popüler teknesi unvanını hâlâ koruyor. 45’in, 800’den fazla satışla modern zamanların en başarılı seri üretim teknesi olduğu iddia edilebilir. Hal böyleyken Beneteau’nun 45’in öne çıkan artılarını ve satış silahlarını korumak istemesi ve gövde için Finot Conq’tan, iç mekân ve stil için Nauta Design’ın tasarım kombinasyonundan vazgeçmemesi şaşırtıcı olmuyor.

Conq, tasarım ekibinin önceliğinin yelken performansı, geniş havuzluk ve iç hacimlerin temel özelliklerini korumak olduğunu söylüyor. Conq’a göre bu özellikler sekmeli (ya da tam çeneli) bir yapıya sahip, daha güçlü, daha yüksek doğrultma momentli ve ilave kontrol için çift palalı bir gövde formu içinde buluşturulmuş. Yeni 46.1 pek çok opsiyona da sahip; bunlar arasında daha uzun direk ve daha derin salmayı içeren “First Line” paketi de bulunuyor.

Oceanis 46.1 yazımızın devamını Ağustos 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.