16 Popüler Demir Yeri

16 Popüler Demir Yeri

16 Popüler Demir Yeri

Yaklaşan bayram tatilini teknede geçirecek deniz tutkunları için en sevdiğim koyları paylaşacağım ancak gördüğünüz çöpleri toplamaya ve bu cennet koylarımızı koruyacağınıza söz vermeniz şartıyla…

Yazı: Ali Çiçekli
Doğma büyüme Kınalıadalı’yım. Kendimi bildim bileli denizdeyim, denizde mutluyum. Deniz benim için özgürlük, doğayla bütünleşme, kendini tam ve bütün hissetmekle eşdeğer. Bir edebiyat öğretmeni olan babamın bana aldığı kayıkla başlayan denizcilik maceram 2016 yılında internet üzerinden bulduğum 1976 model köhne bir 46ft ketch arma tekne ve dört İspanyol ile 2016 yılında yaptığım Atlantik geçişiyle devam etti.

İtalya, Hırvatistan, İspanya’nın kuzey kıyıları, Sicilya, Yunanistan’ın gerek İyonya denizi gerek Ege denizi taraflarındaki hemen hemen tüm adaları gezdim. Bu denizlerde birçok arkadaşımla seyir yaptım, kendimce çok güzel yerler gördüm. Elimden geldiğince yazmaya, paylaşmaya çalıştım. Memleketin Ege, Akdeniz kıyıları kadar güzel ne bir yer gördüm ne de bu güzelliklere sahip olabilecek bir memleket duydum. Ne mutlu bana ki bu topraklarda doğmuşum, bu kıyılarda yelken yapıyorum.

Okluk Koyu’ndaki denizkızının üzerinde oturduğu kayanın altındaki hikâyesini hatırlıyorum: “Bu denizkızı düşlerini süsleyen cennete erişebilmek için nice engin denizler, ufuklar aştı. Kıtalar, adalar, koylar dolaştı. Ta ki Gökova’ya ulaşana kadar…”

Korkarım gördüğüm yerlerin arasında bizimkiler kadar tahrip edilen ve hor kullanılan koylar görmedim. Yaklaşan bayram tatilini teknede geçirecek deniz tutkunları için en sevdiğim koyları bir şartla sizlerle paylaşacağım. Eğer bu koylarda doyasıya yüzerken deniz altında pet şişe, kola şişesi, tekerlek vs. görürseniz çıkaracağınıza, torbalarınızı tekneden uçmaması için bağlayacağınıza, bu Tanrı’nın bize armağan ettiği cennet koyları koruyacağınıza söz verirseniz.

Sözünüzü aldığıma göre, şöyle Bodrum’dan çıkıp Göcek koylarına kadar sizlerle birlikte bir seyir yapalım.

1- ÇÖKERTME – 36°59’46.89” N – 27°47’33.84” E

Gökova Körfezi’ni gezecek denizciler için seyrin yorucu olmaması açısından kuzey kıyısında ve neredeyse tam yarı yolda bulunan konaklama noktasının adı Çökertme Koyu. Genellikle Bodrum çıkışlı turların da dönüş yolunda bir uğrak noktası olan koy hem geniş hem de kuzey rüzgârına kapalı olduğu için güvenli. Gece boyunca gerek demirde gerekse tonozda rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Bu kıyıda favori restoranım ise Rosemary.

2 YEDİADALAR BÖLGESİ – 36°52’32.00” N – 28°1’56.00” E

Seyrin başında herkesin enerjisi daha fazla olduğu için ilk günlerde mil kat ederek seyrin geri kalanında yolu kısaltmaya çalışırım. Eğer meltem çok sert değilse Gökova’dan Yediadalar’a kadar geniş apaz seyriyle inebilirsiniz. Eğer hava sertse yüksek dalga kaldıracağı için mürettebatın midesi bulanabilir. Yediadalar’da bence iki gün geçirilmeli. Gece demirleme için tavsiyem; Bekar Koyu (36°51’26.00” N-28°1’46.00” E) veya Uzun Liman (36°52’2.00” N – 28°2’58.00” E) hem korunaklı hem de çok güzel. Demir atarak kıçtan kara olup çam ağaçlarına zarar vermeden karadan koltuk alabilirsiniz. Bu bölgede tesis yok, geceleri yıldız seyri ve başta ağustos böceği sesleri olmak üzere doğayı dinlemek için birebir.

Bodrum’dan Göcek’e16 Popüler Demir Yeri yazımızın devamını Ağustos 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.