Yarış Makinesi Hobie Tiger

Yarış Makinesi Hobie Tiger

HobieCat’in üst düzey yelkenciler için tasarladığı kullanımı kolay ve yüksek performanslı modeli Tiger ile test seyrine çıkıyoruz.

YAZI: Yasemin Akyıl FOTOĞRAFLAR: Kadir Pirasoğlu

Hobart Alter’in 1950 yılında kendine özel bir sörf tahtası yapmak amacıyla tohumlarını attığı Hobie markası bugün başta katamaran olmak üzere kano, yelken, rüzgâr sörfü gibi birçok spor alanına yönelik kaliteli ürünler üretiyor. İlk kez 1970 yılında üretilen ve kısa sürede çok tutulan Hobie 16 modeliyle günümüzde bir sınıf birliği olarak Avrupa ve dünya şampiyonaları düzenleniyor.
Hobie 16’nın daha yüksek performans vadeden üst modeli Tiger’ın testi için Sarıgerme’deyiz. Uluslararası Yelken Federasyonu (ISAF) tarafından tanınan model 1995 yılından beri üretiliyor ve iyi performans göstermesi için sürekli güncelleniyor. Bize testimizde Hobie 16 yarışlarında 13 defa Avrupa Şampiyonu olan deneyimli yelken yarışçısı Alman Detlef Mohr da eşlik edecek.

HAZIRLIK VE KULLANIM

Yelkenlerin kurulumunu kolaylıkla ve kısa sürede gerçekleştirdik. Wetsuit, trapezlik ve kişisel yüzdürücülerimizi giyerek sahilde bizi bekleyen Tiger’ı rahatlıkla denize attık. Genelde katamaran tekneleri kumsal alanlardan denize indirildiği için uygun lastikler sayesinde tek kişi bile çekip atma işlemini gerçekleştirebiliyor.
Seyre başladığımızda yelekenleri trim etmemizle birlikte tekne kısa sürede ivmeleniyor. Dümen yarış performansı için oldukça keyifli bir his veriyor. Gezi içinse uyum sağlamak oldukça kolay.

Hobie Tiger ilk izlenim yazımızın devamını Ağustos 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.