Pescador 35

Pescador 35

Aradığınız her mevsim keyfini süreceğiniz trawler tipi bir tekneyse Kızılkayan Yatçılık’ın güzel görünümlü, sağlam ve kullanışlı yeni modeli Pescador 35’e bir göz atmalısınız.

YAZI: Selcen Tanınmış – VİDEO: Kadir Pirasoğlu

Ülkemizde tekne sektörünün ve denizciliğin gelişiminde yerli firmaların önemi büyük. 1979 yılında Ayvansaray’da kurulan Kızılkayan Yatçılık ülkemizde yerli üretim yapan önemli firmalardan bir tanesi. 1983 yılında Tuzla tersaneler bölgesine taşınan firma faaliyetini özel sipariş tekne üreterek sürdürmüş. Ağırlıklı olarak yolcu transfer tekneleri, eğlence tekneleri ve lobsterlar üreten Kızılkayan Yatçılık; 2018 yılında aldığı kararla kendi tekne modelleri Pescador 35 üzerinde çalışmaya başlamış ve yapılan çalışmalar sonucunda ilk gövdeyi suya indirmişler.

Şubat ayında Tuzla Eurasia Boat Show’da ilk kez tekne severlerin beğenisine sunulan Pescador 35, büyük ilgi görmüş. İlk görüşte mavi gövde rengiyle dikkat çeken tekneyi biz de fuarda görüp test listemize almıştık. Havaların iyileşmesiyle birlikte Kızılkayan Yatçılık’ın ortaklarından Özcan Kayan ve Serhan Bozdemir ile Viaport Tuzla Marina’da buluşup test seyrine çıktık.

Pescador-35-salon
GÜVERTE TASARIMI

Tasarımı gemi inşa mühendisi Yiğit Akbarlas’a ait tekne fiber malzemeden üretilmiş. Projenin ortaya çıkma süreci tersanenin bir yılını almış. Kalıpların hazırlanması ve üretimin planlanmasıyla artık Pescador 35, müşterinin istediği donanımda üretilip, üç ay gibi kısa bir sürede teslim edebilecek duruma gelmiş.

Tekneye kıç tarafta bulunan sabit yüzme platformundan geçiliyor. 80cm boyundaki platformda denize giriş ve çıkışları kolaylaştırmak için bir merdiven bulunuyor. Yüzme platformuna eklenen kauçuk parçalar kıçtankara yanaşmalarda çarpmalara karşı tekneyi koruyor. Kıçaynada bir kapak arkasına gizlenen başlık sayesinde denizden çıktığınızda rahatça duş alabiliyorsunuz.

Geniş ve kullanışlı havuzlukta L şeklinde bir oturma grubuyla portatif masa yer alıyor. Gezi teknesi olarak trawler tarzında tasarlanan tekne bordalara yerleştirilen kamış yuvaları sayesinde sportif balıkçılık tutkunlarına da hitap ediyor. Portatif masa balık tutarken rahat hareket edilebilmesi için düşünülmüş. Tekne sahibi isterse; katlanır, gövdeye monte ya da sabit masa seçenekleri sunulabiliyor. Havuzlukta ve yüzme platformunda tik yer kaplaması kullanılmış. Suya ve güneşe dayanıklı kumaştan üretilen oturma grubu altında usturmaça, halat ve can yeleği gibi eşyalar için yeterli depolama alanı ayrılmış. Havuzluk etrafı kışlık kullanım için tenteyle kapatılabiliyor.

Pescador 35 test yazımızın devamını Mayıs 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.