Quarken 27 Cabin

Quarken 27 Cabin

Quarken’ın yeni Cabin versiyonu ödüllü T-Top’un başarısını yakalayabilir mi? Yanıtı Finlandiya’da Quarken 27 Cabin ile gerçekleştirdiğimiz testte arıyoruz.

2021 yılında üç saygın Finli tekne üreticisi tarafından kurulan Quarken hayatının başında neredeyse komik bir şans yakaladı. İlk modelleri daha ilk günlerinde harika görünüşü, hevesli fiyatı ve muhteşem günlük tekne esnekliğiyle “MBY Yılın Spor Teknesi” ödülünü aldı. Bu modele kadar geçen sürede orijinal T-Top’un eksikliği olan pişirme olanaklarına kıç tarafta omurgaya dik bir barla yanıt bulan T-Top V2 eklendi. Şimdi yine aynı 27ft platformu kullanan, ancak kapalı dümen eviyle dört mevsim kullanım olanağı sağlayan bu yeni model ortaya çıktı; Quarken 27 Cabin.

KULLANIŞLI YENİLİKLER

T-Top modelinde olduğu gibi, tam bir çepeçevre güverte tasarımı tercih etmek yerine Quarken, dümen evinin sancak tarafını yan güverteyi kapsayacak şekilde genişleterek kullanmış. Böylece aşağıdaki kamara için de yer kazanılmış. Tasarım iskele taraf ise kıç havuzluktan ön taraftaki daha geniş baş güverteye kadar derin bir yürüme yolu sunuyor. Bu dümen evli Quarken 27 Cabin’e ilk adımı attığınızda kıç havuzluk biraz sade ve sınırlı görünse de tasarımda ilk bakışta görülmeyen çok detay bulunuyor.

Havuzluğun merkezinde üstü iki kişinin öne dönük oturabileceği yumuşak bir güverte malzemesiyle kaplı usturmaça portucu yer alıyor. Bunun gerisinde hafifçe yükseltilmiş bir çift yüzme platformu ve Yamaha F300’ün üzerinden geçen paslanmaz yedek çekme direği bulunuyor. Sancakta bir yüzme merdiveni ve iskelede kıç demire yer verilmiş. Yedek çekme direği teknenin bir tarafından diğerine geçerken çok iyi bir tutunma noktası oluyor. Havuzluktan içeriye üç kanatlı kayar kapıdan giriliyor. Kapının dümen evi kıç koltuk sırtlığının öne yatırılarak, iç ve dış mekânlar arasındaki eşikte dört kişinin karşılıklı oturmasını sağlayacak şekilde sancak tarafta sabitlenebilmesi zekice bir dokunuş.

Quarken 27 Cabin test yazısının devamnını Ocak sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.