Sadun Boro olmak…

Sadun Boro olmak…

mby-selcen-taninmis2016 yılına, okurlarımıza umut verecek bir hediyeyle başlamak istedik. Rüzgâr Baba Haldun Sevel’in dergimizde yayınlanan yazılarından oluşan son kitabı “Mutluluğa Çağrı” kütüphanenizde önemli bir yer edinecek.

Ne zaman içinizden şehirden kaçıp kurtulmak, mavi dünyaya gitmek geçse, bu kitabı açın. Kalbinizde yeşeren umut filizlerini göreceksiniz… Ve belki bir gün siz de bu yoldaki ilk adımınızı atacaksınız. Haldun Sevel, kitabını 2015 yılında aramızdan ayrılan usta denizci Sadun Boro’ya ithaf etti. Sevel’in mavi dünyaya kavuşmasına vesile olan iki önemli isimden biri Boro. Yazılarında O’nun sayesinde şifa bulduğunu anlatan Haldun Sevel şimdi şifa dağıtmak için aracı oluyor.

Sadun Boro… Hangimiz için önemli bir isim değil ki? Yaptığı dünya turuyla, yazdığı kitaplarla yüzlerce insanın içine okyanus aşkını düşüren, 87 yıllık hayatının son günlerine kadar kendini kıyılarımızın korunmasına adayan usta denizci… Sadun Boro’nun vefatından sonra hemen herkes iyi niyetli bir çaba gösteriyor. Amaç onun ismini yaşatmak ve vasiyetine sahip çıkmak…

Bu konuda en büyük söz sahibi ise Büyük Usta’nın ailesi… Dergiyi yayına hazırladığımız günlerde Boro’nun ailesinden de güzel bir haber geldi. Kızı Deniz Polat, babasının vasiyetinin yerine getirilmesi için Cumhurbaşkanlığı seviyesinde uğraş verdiklerini anlattığı mesajında Boro’nun kitapları ve yazılarının yeniden basılıp gelecek nesillere emanet edileceğinin de haberini veriyor.

Topluma mal olmuş, binlerce seveni olan, gönlünü denize kaptıran hemen herkesin ortak bir anı paylaştığı bir isim; ardında böyle güçlü bir aile ve sevgi dolu dostları olduğu sürece yüzyıllarca yaşar…

Selcen Tanınmış
selcen@motorboatdergi.com

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.