SeaBubbles uçan taksi

SeaBubbles uçan taksi

Yenilikçi Fransız şirket, elektrik tahrikli, kanatlı nehir tekneleri SeaBubbles ‘ı suya indirmeye hazırlanıyor.

Kanatların sadece egzotik tekneler ve yüksek süratli feribotlara özel olduğunu mu sanıyordunuz? Tekrar düşünün. Tutkulu bir Fransız girişim grubu yeni nesil kanatlı nehir taksileriyle toplu taşımacılıkta devrim yaratmayı hedefliyor. Adı SeaBubbles (deniz baloncukları) olan ve sevimli görünmek üzere tasarlanan tekne, aslında elektrik tahrik sistemleri ve kanat üzerinde hareket tasarımlarındaki son gelişmeleri biraraya getiriyor.

Bubbles modelleri beş kişiye kadar yolcu taşıyabiliyor ve su seviyesinden 40cm kadar yüksekte “uçuyor”. İki elektrikli pod sistemiyle tahrik edilen tekne bir çift sabit kanat üzerinde yükselerek 30kt civarı süratle yol alıyor.

Firmanın fikir babaları, kanatlı trimaran Hydroptere’le pek çok sürat rekorunun sahibi, ileri görüşlü bir Fransız yelkenci Alain Thebault ve rüzgâr sörfüyle 50kt sınırını aşan ilk insan olan Anders Bringdal. Paylaştıkları yelkenle sürat tutkusuna karşın, SeaBubbles projesine ilham veren şey yoğun trafikle kilitlenen karayolu taşımacılık sistemine çevre dostu bir alternatif yaratmak istemeleri olmuş.

Nihai hedefleri tüm büyük şehirlerdeki iç su yollarında SeaBubbles tekneleri için geniş bir iskele ağı kurmak ve insanların Bubble’lara taksilere olduğu gibi kolayca ulaşmalarını sağlamak. Uber’le benzer bir teknoloji kullanan özel geliştirilmiş bir uygulama, kullanıcıları en yakın iskeleye yönlendirirken bir sonraki Bubble’da yer ayırtmalarını da mümkün kılacak. Londra, Venedik, Amsterdam ve San Francisco ilk uygulama yerleri arasında anılıyor. Ancak SeaBubbles, belediye başkanının desteğini aldıktan sonra Paris şehri yeni taşıma servisinin ilk noktası olacak.

Podlar gibi, iskeleler de mümkün olduğunca çevre dostu olacak şekilde tasarlanmış. Tentelerinin üzerindeki paneller ve sualtındaki gelgit türbinleriyle kendi elektrik enerjisini üretiyor. SeaBubbles ’lar iskeleye yanaştıkları anda otomatik olarak şarj olmaya başlıyor, kullanılan akülerse bir iskeleden diğerine yetecek kapasiteye sahip.

Kurucular Alain Thebault ve Anders Bringdal SeaBubbles ’ın tekne dünyasının çevre dostu Uber’i olacağını söylüyor.
Kurucular Alain Thebault ve Anders Bringdal SeaBubbles ’ın tekne dünyasının çevre dostu Uber’i olacağını söylüyor.

 

SeaBubbles yazısının devamını Eylül 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.