MCY 80

MCY 80

Monte-Carlo-Yachts-MCY80

Yenilikçi, ancak göz boyamayan; ciddi, ama tutucu olmayan; en seçici tekne sahiplerinin bile özel taleplerine cevap verebilecek opsiyonlar sunan MCY 80 ’i takdim ederiz.

Yeni bir yatı farklı göstermek kolay. Güç olan, tasarım dilini gözün algılayabileceği bir hale getirmek ve yalnızca dikkat çekmek amacıyla yapılan yenilikleri görmezden gelebilmek. Her yenilik bir süre sonra eskiyor.

Altı yıl önce ilk Monte Carlo Yachts modeli Cannes’da tanıtıldığında iddialı bir tekne olduğu açıkça görülüyordu. Benzerlerinden ayırt edilebilir, olgunlaşmış bir üründü. 76ft boyunda, vakur ve kendinden emin bir görüntüsü vardı. Dahası, aynı zamanda yuvarlak hatları, geniş yan pencereleri, hardtop ve gözlem köprüsüyle oldukça farklıydı.

Aradan yalnızca altı yıl geçti ve o zamandan bu yana MCY 105ft’e kadar beş yat daha tasarlayıp piyasaya sürdü. “MCY görünümü” boylarına göre her yeni modele uygun olarak değişiklik gösterdi, ancak bu yeni 80 de dahil olmak üzere hep diğerlerinden ayırt edilebilir oldu. Cannes fuarında konuştuğumuz pazarlama müdürü, MCY’nin en son modelinin 76 ile 86 arasındaki boşluğu dolduracağını söylerken haklı olabilir, ancak bu model, tersanenin daha önce ürettiği teknelerden birinin daha büyük ya da ufak versiyonu değil. MCY 80 kendine ait bir kimliğe sahip. Başarılı bir tasarım denemesi.

MCY80_salon

Kusursuzluk detayda gizlidir

Detaylar son derece etkileyici: Lambrilere gömülen krom şeritler neredeyse hiç dikkat çekmiyor, buna karşın iç dekorasyona hoş bir derinlik algısı katıyor. Kullanışlı detaylar da unutulmamış; mıknatıslı dolap kilitleri son derece iyi düşünülmüş. Dikişli deriyle kaplanmış raflarla karşılaşmaksa hoş bir sürpriz, hiç beklemediğiniz bir anda ceketinizin cebinde para bulmaya benzer bir his yaratıyor. Eksen etrafında dönen, iki kenarı mafsallı cam masaysa harika.

İlk 80’in içinde farklı ton ve dokuda bolca meşe kaplama ve Hermes, Armani Casa ve Minotti’den pahalı malzemeler kullanılmış. Monte Carlo Yachts’ın sınırsız ve kolaylaştırıcı yaklaşımı sayesinde siz de teknenizde istediğiniz kumaşları ve mobilyaları kullanabilirsiniz. İç dekorasyon tamamen müşterinin tercihleri doğrultusunda yapılmakla kalmıyor, yerleşim planı da –elbette inşanın bir parçası olan bölmeler sabit kalmak şartıyla– özel ihtiyaçlara uygun olarak düzenlenebiliyor. İlk teknenin sahibi mürettebat yaşam alanında standart dışı bir tercihte bulunmuş; örneğin tekneyi tek mürettebatla kullanacağından kaptan kamarasını daha geniş olması için iskelede ranzalı ufak bir mürettebat kamarasını tercih etmiş.

MCY 80 test yazısının devamını Eylül 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.