Sunseeker 65 Sport Yacht

Sunseeker 65 Sport Yacht

Skyhelm konseptiyle flybridge’de dümen tutma deneyimini değiştiren Sunseeker, 65 Sport Yacht modelinde bu harika dümen istasyonundan daha fazlasını sunuyor mu? Jack Haines Southampton’dan Poole’a yapılan bir seyre katılarak bu soruya yanıt arıyor.

65 Sport Yacht’tan bahsetmeye nereden başlamalı? Görünümünden mi başlamalı? Gösterişli, kaslı ve mükemmel oranlara sahip tekne Sunseeker’ın mevcut serisinde belki de en güzel model olabilir.

Yaşam mahallerinden mi söze girmeli yoksa? Her biri özel banyolu üç harika döşenmiş misafir kamarası… Sonra bir Williams 345 jet tender’as ve bir Seabob’a ev sahipliği yapabilen dev bot garajı var; üstelik tik zeminleri, opsiyonel başüstü duşu ve diyagonal raylardan zarifçe suya kayan aşağı-yukarı hareketli yüzme platformuyla aynı zamanda bir beach club olarak kullanılabiliyor. Gücü de unutmayalım. Volvo Penta IPS1350’ler (veya daha küçük makineyle donatılmış çok sayıda tekne olması zayıf bir ihtimal olsa da 1200’ler) bu 38 tonluk tekneyi 35kt seviyesinin çok az altında bir maksimum süratte yürütebilecek toplam 2000hp güç sağlıyor.

Sportsbridge tasarımı denilince, üst güvertede daha az kullanım alanı anlamına gelebilir. Ama önemli olan bu alanı ne kadar işlevsel kullandığınızdır. Sport Yacht 65, bu konuda neden daha önce yapılmadığını düşündüren, başarılı bir tasarım fikrine ev sahipliği yapıyor: Skyhelm’den bahsediyoruz.

Tasarım doğrudan güverteye sabitlenmiş ve makine kontrolleri, VHF, akıllı telefonlar için bir kablosuz şarj pedi, bir MFD ve en üst noktada ortalarında düzenlenebilir dijital ekranlar bulunan bir çift muhteşem çerçeveli analog kadranlı göstergeyi taşıyan uçak stili sağlam bir merkezi konsolla ayrılmış bir çift zarif ve ergonomik Besenzoni koltuktan oluşuyor. Bu kurguyla dümen koltuğunun önünde yalnızca ayarlanabilir ve mükemmel boyut ve kalınlıkta dümenle bunun solunda IPS joysticki ve sağında Sleipner manevra pervanesinin kontrolü bulunuyor. Alçakta oturuyorsunuz, hatta bir süper otomobil alçaklığında, bacaklarınız önünüze uzanıyor ve ayaklarınız bir çift ayak plakasından destek alıyor. Harika kaptan koltuğunda oturup göğsünüze doğru uzanan dümeni kavrayabiliyorsunuz ve kısa boylu Volvo Penta makine kontrolleri hemen elinizin altında kalıyor.

ÖRNEK ÇİFT KONTROL

Çok heyecana kapılmadan önce Southampton fuarı bağlama yerinden çıkış yapmak gibi küçük bir sorunumuz var, Sunseeker test mühendisi bunu yapmak için alt dümeni kullanmayı seçiyor. İşin ilginci, üstte çok çekici bir dümen olmasına karşın, 65’in alt dümeni de harika ve teknenin her yanında görülen detaylara gösterilen özene örnek oluşturuyor. Konsol üst bölümündeki bir çift MFD ve üst dümendekilerin aynısı yarı dijital bir çift göstergeyle sadeliğiyle çok güzel. Bunlar gerçekten çok hoş, size ekranlar arası geçiş ve yerine göre süratten rotaya ve dümen açısına kadar farklı veriler arasında gezinme olanağı veren BMW i-drive stili bir kontrolle yönetiliyor. MFD’ler şık formlu ve elektronik ayarlı dümen koltuklarından biraz uzakta ancak makine kontrollerinin yanındaki bir kontrol paneli yerinizde oturup MFD fonksiyonları arasında kolayca gezinmenize izin veriyor. Teknede aynı zamanda Sunseeker’ın CM8 dijital tekne yönetim sistemi var; bu bir yenilik değil fakat yazılımı özellikle başarılı, arayüzün hızlı ve kullanıcı dostu olması bu tek ekrandan teknenin tüm sistemlerini kolayca yönetmenizi mümkün kılıyor. Ön cam da tam bir dev, Sunseeker’ın bugüne kadar bir teknede kullandığı en büyük cam bu ve yarattığı etki muhteşem. Ortada bir destek olmamasına rağmen köşe kolonları aşırı boyutta değil ve yan camlar oldukça ileri uzanıyor, bu sayede tehlikeli kör noktalar yok. Burası harika bir kontrol ortamı ancak bu tekneyi idare etmek istediğiniz yer burası değil.

Sunseeker 65 Sport Yacht test yazısının devamını Aralık sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.