Swan 54

Swan 54

Swan 54 test

Swan’ın klasik hatlara sahip yeni gezi teknesi Swan 54’ü Yachting World ekibinden Toby Hodges değerlendiriyor.

İtalyanlar tarafından satın alındıktan sonra kendini yeniden keşfeden ve son dönemde bir seri yeni süperyat ve radikal bir sınıf teknesi üreten Nautor’s Swan, yalnızca iki kişiyle uzun mesafeli seyirlerin yapılabileceği yeni bir model tasarladı.

Swan 54, bir çift için ideal uygunlukta bir açıkdeniz gezi teknesi olarak planlanmış. Model 2005 Frers tasarımı Swan 53’ün kalıplarını kullanıyor, ancak teknenin geri kalanı tamamen yeniden düzenlenerek modern bir görünüm kazandırılmış.

Nautor’un Swan 54 hamlesi akla şu soruyu düşürüyor: Eski bir tasarımı tekrar kullanma kararı geriye atılan bir adım mı, yoksa kendini kanıtlamış çizgilerin geri dönüşü mü? Yeni bir model yaratılırken mevcut bir kalıbın kullanılması seri üretim yapan pek çok marka tarafından uzun süredir uygulanan bir yöntem. Bu şekilde yeni kalıp maliyetlerinin önüne geçip pazara “yeni” modeller sunabiliyorlar. Bu yeniden adlandırmalar ve MkII’ler çoğunlukla bir pazarlama tekniğinden çok fazlasını içermiyor. Fakat bu örnekte tersane, 54’ü üreterek serilerinde boş kalan bir bölgeyi dolduruyor ve geleneklere tutkun müşterilerini memnun etmeyi başarıyor.

Swan 54 seyir testiYelkenciler güvenilir bir açıkdeniz teknesi ararken mevsim değişikliklerine karşı koyabilen ve tüm şartlarda yürüyebilen tasarımlara yönelir. 54 bu açıdan birçok yelkenciyi cezbedecek gibi görünüyor.
Açılı başbodoslaması, eğimli kıçaynası ve görece alçakgönüllü eni, modern tasarımlara kıyasla eski moda görünüyor. Modern seri üretim teknelerin çoğu düz bordalar kullanarak, su hattını uzatarak ve bordaları yükselterek hacimleri maksimuma çıkarmak üzerine kurulu. Bu teknelerin hepsi birbirine benziyor ve denizde hareket ve konfordan çok yaşam hacimleri ve performansa odaklanıyor.

Swan 54 test yazısının devamını Eylül 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.