Swan 65

Swan 65

Swan 65

Bir tekne tüm yelkenciler için her şey olabilir mi? Ünlü Swan 65 rozetini takınca belki..

Orijinal Swan 65 olmasaydı Nautor’s Swan belki de hiçbir zaman bugünkü kadar ünlü bir isim olamayacaktı. 1973/1974’te düzenlenen ilk Whitbread Dünya Turu Yarışı’nda Sayula II’nin zaferi Finlandiyalı tekne üreticisinin yüksek şöhretini sağladı.

Bu nedenle yeni bir modele Swan 65 adı verilmesi tarihsel bir önem taşıyor. Nautor’un son modeli bir dünya turu yarışını kazanmayı amaçlamasa da, orijinal S&S tasarımı 65 ile aynı ruhla, yarış kazanabilen bir gezi teknesi olarak tasarlanmış. Sayula II, 1972’de inşa edildiğinde piyasadaki en büyük fiberglas tekneydi. Marka bu noktaya henüz birkaç yıl öncesinde ürettiği ilk teknesi 36ft olmasına karşın gelmişti. Su hattı boyunda ilave 4m, kıçta taşınan ekstra en ve belirgin şekilde daha yüksek bordalarla bugünün Swan 65’i selefinden çok daha geniş hacimli. Ancak zamana uygunluğunun bir göstergesi olarak, Nautor’un bu boyun iki katına kadar uzanan güncel serisinde mütevazi bir boya sahip. Hacim, gövde ve güverte tasarımları başlangıçta denizci okyanus yarışçıları arayan ancak artık ara sıra yarışlara da girebilen konforlu ve geniş hacimli gezi tekneleri peşinde olan yelkencilerin taleplerini yansıtıyor.

Swan 65 - Salon
133Swan 65 Frers tarafından yaygın çekiciliği yakalamak üzere tasarlanmış ve hâlâ tekne sahibi tarafından idare edilebilen en büyük tekne olmayı amaçlayan 60ft üstü teknelerin giderek kalabalıklaşan listesine katılıyor. Fakat model sunduğu muhteşem kullanışlılıkla gerek Akdeniz’de gerekse okyanuslarda gezilere uygun olduğu kadar yarış yeteneğine de sahip ve modelin yerleşim planında gerçek bir mürettebat kamarası seçilebiliyor.

Bu ilk teknenin Hollandalı sahiplerini ele alalım; geçmişte bir ClubSwan 45 ve bir Swan 601 sahibi olmuş deneyimli yelkenciler. Middle Sea Race’te yarışacak olsalar da öncelikle sınırlı mürettebatla uzun mesafeli gezi yapacak büyük bir tekne istemişler ve teknenin bakımı için yarı zamanlı bir kaptanla çalışacaklar. Tekne için APM teleskopik salma ve bumba içi sarma sistemli HAll karbon arma opsiyonlarını seçmişler. Nautor bu boy bir gezi teknesinde daha iyi bir ses yalıtımı için fiberglas bir gövdeyi tercih etmiş.

Swan 65 test yazımızın devamını Haziran 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.