Teknede burger keyfi

Teknede burger keyfi

Teknede burger keyfi

Birçok özel restoranın menüsünde görmeye başladığımız burgeri teknede kolayca hazırlamanız için birbirinden farklı tarifler hazırladık.

Burger, yıllarca dünyanın en çok tüketilen fast food ürünü olarak bilinirdi. Ancak geçtiğimiz 10 yıl içerisinde birçok özel restoran gurme tarifler sayesinde onu fast food zincirlerinin tekelinden kurtararak burgerin itibarına çok şey kattı. Artık birçok seçkin restoranın menülerinde bile lezzetli burger seçenekleri yer almaya başladı. Hal böyleyken küçük mutfaklarımızda hazırlayabileceğimiz tarifleri sizinle paylaşmamak olmaz diye düşündük. Deniz üzerindeki mutfaklara yakışır üç burger tarifiyle karşınızdayız.

Fakat tariflere geçmeden önce dikkatinizi çekmemiz gereken bir malzeme var; iyi bir burgerin en önemli noktası, yani ekmek. Ekmek, özenle hazırladığınız bir tarifi, eskilerin deyişiyle rezil de edebilir vezir de… Ne tür bir burger yapmak isterseniz isteyin, iyi bir ekmek bulmanız şart. Bunun için iyi bir fırından alışveriş yapabileceğiniz gibi, kendiniz pişirme yoluna da gidebilirsiniz. Eğer kendiniz pişirmek isterseniz diye önce pratik bir burger ekmeği tarifiyle başlayalım.

Öncelikle yumurtaların birinin sarısını daha sonra kullanmak üzere bir kase içine ayırın ve az miktar suyla seyreltin. Diğer yanda mayayı suyun içinde erittikten sonra, tüm ıslak malzemeleri biraraya getirerek karıştırın. Büyükçe bir kabın içinde eleyerek topladığınız unun içine ekleyerek elinizle yoğurma kıvamına gelene kadar karıştırın ve hamur haline geldiğinde tezgahınızın bir bölümünü unlayarak üzerine alın. En az 10 dakika kadar arada katlayarak güzelce yoğurduktan sonra düz bir tepside dört parça halinde kabarmaya bırakın. Üzerine hafif nemlendirilmiş bir bez örterseniz kurumaya bağlı çatlamalara engel olursunuz. Bir saat kadar kabardıktan sonra önden ayırdığınız yumurta sarısını üzerlerine sürerek, 180 dereceye ayarlı fırında 30 dakika kadar pişirin.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.