Trimaran ile tersine devrialem

Trimaran ile tersine devrialem

46 yaşındaki Fransız Romain Pilliard, Nigel Irens tasarımı 75 feet boyundaki  “Use It Again” adlı triamaranıyla bir arkadaşıyla dünyayı tersine devriâlem yapmaya çalışacak.

YAZI: Baran Atasoy
Dünya etrafını bir yelkenliyle en kısa sürede dönmeyi  amaçlayan rekor denemelerine bir yenisi eklendi. 46 yaşındaki Fransız Romain Pilliard yanına alacağı henüz ismi açıklanmamış bir arkadaşıyla beraber 75 ft’lik trimaranıyla 34bin millik mesafeyi hâkim rüzgârların ve akıntıların tersi istikâmette yani batıya giderek  geçmeye çalışacak. Daha önce  Tour de France a Voile, Solitaire Du Figaro ve Route De Rhum gibi açıkdeniz yarışlarına katılmış olan Fransız, bu denemesinde Nigel Irens tasarımı 75 feet uzunluğundaki  “Use It Again” adlı triamaranı kullanacak. Batıya doğru giderek dünya etrafını dolaşmanın zorluğu uzun zamandır yelkencileri cezbeden bir olay.

Dünyanın yapısından ve dönüş  istikametinden dolayı güney yarımkürede 40 ve 60. paraleller arasında rüzgar batıdan doğuya doğru esiyor. Üstelik burada herhangi bir kara parçası olmadığı için 40-50 knot esen rüzgâr çok büyük dalgalar üretiyor. Bu şartlarda geniş apaz veya pupa gitmek nispeten kolayken 5-6 metrelik dalgalara karşı günlerce orsa çekmek en deneyimli yelkencilerin bile denemeye cesaret edemeyecekleri kadar korkutucu bir durum.

Everest’e tırmanan insan sayısı 11 bin kişinin biraz üzerinde, uzaya üç bin kişi çıktı, Vendée Globe’yi bitiren yelkenci sayısı ise 300. Fakat ters istikâmette dünya turunu bugüne kadar sadece beş kişi tamamlayabildi ve bunların hepsi güçlendirilmiş tek gövdeli tekneler kullandılar. Pilliard’dan önce bir trimaran ile bunu deneyen Yves Le Blévec, 2017 yılında 40mil esen rüzgâra ve altı metrelik dalgalara karşı Horn Burnu’nu geçmek isterken alabora olmuştu. Pilliard ve arkadaşı eğer bunu başarırsa bir trimaran ile tersine devriâlem yapan ilk yelkenciler olacaklar.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.