XO 260 Cabin

XO 260 Cabin

Her türlü hava ve deniz koşuluna uygun tasarlanan modelle soğuk ve yağışlı bir İstanbul gününde yaptığımız testte performansı, manevra kabiliyeti ve sunduğu konforla vaatlerini gerçekleştirdiğini gördük.

YAZI: Kadir Pirasoğlu – FOTOĞRAFLAR: Osman Uğur

2008 yılında kurulan Finlandiyalı XO Boats; ürettiği 24-36 feet arası modelleriyle tanınıyor. Tersanenin en büyük özelliği “askeri standartlarda” alüminyumdan alt gövdesi ve GRP güvertesiyle, sağlam ve derin V gövdeli tekneler üretmesi. Dizayn ve üretimdeki vizyonu her hava şartında gidebilecek, sağlam ve aynı zamanda konforlu tekneler üretmek. Bu nedenle üretimde yüksek kalite alüminyum alt gövde tercih ediliyor. Derin V gövde yapısıyla tekneler dalgaları bıçak gibi yararak giderken sert havalarda yumuşak ve keyifli bir seyir sağlıyor.

Biz de bu kuzeyli tekneyi tam da hava ve deniz şartları geldiği bölgeyi aratmayacak bir zamanda, bir kış gününde test etme şansı bulduk. 2019 yılından beri Türkiye distribütörlüğünü sürdüren Tezmarin’in İstanbul, Kalamış’taki ofisine vardığımızda hava sıfırın altındaydı ve hafif kar yağıyordu. Hiç vakit kaybetmeden hazırlığımızı yapıp halatları çözüp denize açıldık.
Tersanenin ikinci nesil teknelerinden ilki olan XO 260 Cabin, ilk kez 2020 Boat Düsseldorf’ta tanıtılmış ve ziyaretçiler tarafında büyük ilgi görmüştü. 8.57 metre boya ve 2.57 metre ene sahip tekneyi biz de ilk kez Tuzla Boat Show’da incelemiştik.

ETKİLEYİCİ DIŞ TASARIM

Her hava koşuluna uygun üretilen XO 260 Cabin, ilk bakışta agresif ve sportif görünümüyle dikkat çekiyor. Model siyah alt gövde, beyaz üst gövdeyle üretiliyor. Test teknemizde olduğu gibi opsiyonel siyah alt gövde, koyu gri üst gövde ya da tamamı beyaz renkte tercih edebiliyorsunuz. Teknenin alt gövdesinde boya yerine 3M film kullanılmış. Bu sayede tekne bir darbe aldığında o bölge kolayca tamir edilip eski haline getirilebiliyor.

Alüminyumdan üretilen derin V yapısına sahip gövdenin baş tarafta 60 derecelik dalgayı yarma açısı bulunuyor. Modelin kıç yatırmasında 23 derecelik çıkma açısıysa hızlanmasını kolaylaştırarak daha iyi ve üst düzey bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Bu, çok amaçlı kullanıma uygun, korunaklı havuzluğu ve derin baş kısmında bolca oturma bölümüyle hem bizim testini gerçekleştirdiğimiz İstanbul gibi sularda, hem de Ege’de Akdeniz’de hızlıca istediğiniz yere ulaşabileceğiniz, günübirlik ve hafta sonu konaklamalı her türlü seyri yapabileceğiniz, derli toplu bir tekne.

 

KULLANIŞLI MEKÂNLAR

Modelin havuzluğunda karşılıklı oturma yerleri var. Hareket rahatlığı için bordalardaki oturaklar katlanabiliyor. Üst minderleriyle birlikte burası iyi bir keyif alanı. Yerlerde tik görünümlü sıcağa ve deniz suyuna dayanıklı kaplamalar tercih edilmiş. Bu kaplamalar, istenirse standartta halı olan kabinin yer döşemelerinde de kullanılabiliyor. Kıç tarafta biri sancakta diğeri iskelede olan, balık avlarında livar olarak da kullanabileceğiniz iki geniş portuç var. Denize iniş ve çıkışlar sancak taraftaki merdivenle yapılıyor.

Kabine sürgülü cam kapıdan giriliyor. Tekne tercihe göre iki farklı yerleşim planıyla sunuluyor. Standartta kabinin girişinde karşılıklı oturma grupları ve yemek masası, hemen ilerisinde dümen mahalliyle yolcu koltuğu var. Bu planda masa aşağıya indirilip üzerine ek minderler konulduğunda burası çift kişilik bir yatağa dönüşüyor. Diğer yerleşim planındaysa sancak taraftaki oturma grubu yerine eviyesi, tek göz ocağı ve dolabı olan bir mutfak geliyor. Böyle bir yerleşimde iskele taraftaki oturma bölümünde bir kişi rahatlıkla konaklayabiliyor.

XO 260 Cabin ilk izlenim yazısını Mart 2021 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi okumak için Abonelik Sayfası‘ndan abone olabilir,  Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.