Yeni hayat için gerekli bilgiler

Yeni hayat için gerekli bilgiler

İhtiyacımız olan hikâyeler - 2020 Kasım ayı Edito

Sonbahar ayları, koronavirüs pandemisinin bir süre daha hayatımızda olmaya devam edeceğini gösteriyor. Hatta öyle ki, ilkbahardaki sertlikte olur mu bilinmez ama yeniden evlere kapanacağımız günler gelecek gibi. Sağlık bakanı her fırsatta yeni tedbirlerden bahsediyor ancak o tedbirler şu an için maske-mesafe ve hijyen üçlüsünden ibaret. Geri kalan tedbirleri bizlerin kendi alması gerekiyor. Yaz aylarını hem okurlarımız hem de tekne temsilcileri bir hayli yoğun, hareketli ve keyifli geçirdi. Karantina döneminde başladığımız canlı yayınlarımıza (instagram/mby_tr ve youtube/oşinaryus) bu yoğun tempodan dolayı bir süre ara verdik. Yeni bir karantina dönemine girmeden ama hayat da biraz yavaşladığında yeniden başlayacağız.

Ekim ayında Pendik Marinturk’te düzenlenen CNR Yacht Festival’in ardından bu ay da Tuzla Boatshow’da büyük bir fuarda bir araya geleceğiz. Açık havada olmasına rağmen maskeleri unutmayalım…
Yatçılık bu pandemiden olumlu yönde etkilenen sektörlerden biri. Bu konuyu sık sık yaz sayılarımızda ve sosyal medya hesaplarımızda dile getirdik. Yeni tekne sahibi olanların sayısı artmaya devam ediyor. Biz de bu süreçte deneyimlerini paylaştığımız ve paylaşmaya devam ettiğimiz teknede yaşayan yazarlarımıza ek olarak bu ay biraz teknik konulara değinelim istedik.

Hangi tekneyi alsam?” diye soranlar için Tuzla Boat Show’daki yeni modellerin yer aldığı bir dosya hazırladık. Fuara gitmeden önce dergiden ön hazırlık yaparsanız vaktinizi daha iyi kullanmış olursunuz. (Sayfa: 26)

Fuarda teknemi seçtim ama bana nasıl gelecek?” diye merak edenler için de “yat lojistiği” üzerine hizmet veren firmalarla görüştük ve akla takılan sorulara yanıtlar aldık. (Sayfa: 42)

Kış bakımını nerede, ne zaman yapacağız?” diye soran yeni tekne sahipleri için de İstanbul’dan Mersin’e kadar uzanan marina ve çekek yerlerini inceledik, kampanyalarını öğrendik. (Sayfa: 90)

Tüm deniz dostlarına rehber olması dileğiyle…

İyi okumalar, iyi seyirler.