470 kadınlar sınıfında ilk kez Olimpiyatlar’dayız

470 kadınlar sınıfında ilk kez Olimpiyatlar’dayız

Portekiz’de yapılan 470 Şampiyonası’nda Beste Kaynakçı ve Okyanus Arıkan ülke tarihinde ilk defa 470 Kadınlar sınıfında Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda mücadele etmeye hak kazandı.

Portekiz’in Vilamoura şehrinde düzenlenen 470 Dünya Şampiyonası 5 Mart’ta başladı. 13 Mart’ta sona eren şampiyonada Türkiye kadınlar sınıfında üç ekip ve erkeklerde bir ekiple temsil edildi.

27 ekibin mücadele ettiği 470 kadınlar sınıfında ARM Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’nden olimpik milli sporcular Beste Kaynakçı ve Okyanus Arıkan, şampiyonada gerçekleştirilen yarışları 22. sırada tamamlayarak Tokyo 2021 Olimpiyat Oyunları’na kota almaya hak kazandı.

Elde edilen kotayla Türkiye tarihinde ilk defa 470 Kadınlar sınıfında Olimpiyat Oyunları’nda temsil edilecek. Yarışlarda ülkemiz, Portekiz ile birlikte kalan son olimpik kotaları elde etti.

Beste Kaynakçı ve Okyanus Arıkan (ARM Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü) yarışları 22.sırada tamamlarken, şampiyonada kadınlar sınıfında yer alan Ceyla Yurtseven – Simay Aslan (Fenerbahçe Doğuş Yelken) 26. ve Deniz Saltık – Lalin Taşa (Fenerbahçe Doğuş Yelken) 27. sırayı aldı.

470 Erkekler sınıfında ise 29 ekip arasından Deniz Çınar – Ateş Çınar (Fenerbahçe Doğuş Yelken) 12. oldu.

Geçen yıl pandemi nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyatları bu sene 23 Temmuz – 8 Ağustos arası düzenlenecek.