Azimut 66

Azimut 66 exteriorAzimut 66 yenilikçi bir yerleşim, son teknoloji eseri bir tasarım ve elbette Azimut’tan beklediğimiz İtalyan zarafetini sunuyor.

En dikkat çekici değişim flybridge ve başüstünde yapılmış; flybridge 28m2 ve özellikle de dinlenme bölümüyle eşsiz bir yerleşime sahip.

Azimut’un yeni modeli tersanenin daha önce 62’nin yerine geçen 64 modelinin yerini alıyor. Azimut 62/64’ler toplam 300 adetten fazla satarak tersanenin en başarılı model serisi oldu. Yükselen beklentiye cevap verebilmek üzere Azimut yeni bir sayfa açarak 66 üzerinde çalışmaya başladı. Bu yalnızca 64’ün yenilenmiş versiyonu olmakla kalmıyor; ekstra kamaraya, geliştirilmiş güverte alanarına ve çok daha modern bir inşaya sahip yepyeni bir tekne olarak dikkat çekiyor. Kalıbın yüzde doksanı vinilester reçine infüzyon tekniği kullanılarak yapılmış, gerçi Azimut bunu yapan tek seri üretici değil.

Ancak tersanenin ileride olduğu bir başka nokta inşada karbon fiber kullanması. Bunu 55S’te görmüştük ama 66’da seyir deneyiminden feragat etmeden hacmin ve güverte alanlarının maksimize edilmesiyle aşama kaydedilmiş. Baş güverte, flybridge, radar kemeri ve tavan karbon fiberle güçlendirilerek, Magellano 66’dan 2ft uzun olan 66’nın yaklaşık 4 ton daha hafif olması sağlanmış.

Azimut 66 interiorYukarısı ve içerisi
Flybridge ve baş güvertede büyük bir gelişme var; 28m2 daha büyük olan üst güvertenin yerleşimi daha iyi olamazdı. Özellikle de en geride yer alan opsiyonel oturma bölümü harika. Normalde bu bölümde güneşlenme minderleri, şezlong koyulabilecek bir açıklık ya da vinçle beraber botun muhafaza edilebileceği bir alan seçenekleri sunulur. Azimut, 66’da konukların tavanın gölgesinden etkilenmeden açık havada manzaranın tadını çıkarabilecekleri, sehpayı çevreleyen şık bir alçak oturma bölümü tasarlamış. Deneme testine çıktığımız teknede bu opsiyonel oturma grubunun eksikliğini hissettik. Elbette vasatta, lavabolu bar bölümünün karşısında daha çok yemek masası olarak kullanılan bir oturma grubu, çift kişilik dümen bölümünün yanındaysa misafirlerin seyir halindeyken oturabilecekleri, demirdeyken de güneşlenme minderi olarak kullanabilecekleri U şeklinde bir oturma grubu daha var.

Flybridge’de güneşlenmeye ayrılmış çok geniş bir bölüm olmasa da, baş güvertede bu fazlasıyla telafi edilmiş. Azimut tasarımının imzası haline gelen ok başı şeklindeki pruva stil konusunda fikir ayrılıkları yaratsa da, başüstündeki alanı genişleterek burayı mürettebat için daha düz ve güvenli bir hâle getiriyor.

Testin devamı Nisan 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir