Euphoria 68

Euphoria 68

Euphoria 68Sirena Marine’in etkileyici Euphoria 68’i, firmanın kaliteyi yükseltme konusundaki kararlılığının iyi bir örneği.

Türkiye’nin ilk seri üretim mantığıyla çalışan tersanesi Sirena Marine, 10 yılı aşan deneyimiyle dünya markalarıyla rekabetçi tekneler üretiyor. Tersanenin Azuree’den sonra ürettiği Euphoria markası lüks segmenteki alıcılara cezbedici özellikler sunuyor. 54, 68 ve 84 feet boylarındaki modeller yüksek tasarım, mühendislik, inşa ve yapı kalitesiyle üretiliyor. 2014 yılında üretilen serinin ilk teknesi 54’ten sonra 68’i test etmek için heyecanlıyız.

Sade hatların ustası

68 büyük bir seri üretim yat olmaktansa, ufak bir süperyat olarak tanımlanabilir. Tekne Germán Frers ve Design Unlimited’ın süperyat seceresini yansıtıyor. Frers’den kolay kullanılabilen, tamamen rahat hareket edilebilecek bir güverte tasarlaması istenmiş. Tekne Frers’in çift dümenli ilk tasarımlarından biri. Çift dümen, geniş kıç profili olan tekneyi daha kolay kontrol etmeyi ve dümenciye rahat bir görüş açısı imkânı sağlıyor. Gölgeli gövde pencereleri hem görsel olarak yüksek bordayı bölüyor, hem de modern ve şık bir görüntü katıyor. Sade hatların ustası Frers’in kalafat hattını kamara tavanına kadar bağlantısız uzatması bu farklı ve sade stili pekiştirmiş.

Kocaman, döner bir demir kol geniş pruva dolabında gizleniyor, pruva ıstralyasının mapa girintisi dışında başüstü tek seviyede. Güverte boyunca uzanan tikteki tek kesinti ise iki direk vincinin kaidesi ve kasaranın üzerindeki gömme gölgeli pencereler. Tik kaplı güvertenin altına saklanmış tüm iskota ve mandar halatları teknede dümen mahallinin yan taraflarındaki vinçlere ulaşıyor. Seyirde 68, gennaker açıkken 4-6 knot esintiyle aynı sürati kolaylıkla yakalıyor. Hafif havada eklenen iki hidrolik otopilot ramından dolayı karbon dümenler pek hissedilmiyor. Ancak 68’in az sayıda mürettebatla kullanıma son derece uygun olduğunu belirtmeliyiz.

Sirena Marine Euphoria 68 SalonKimi zaman güvertede yalnızca iki kişi olmasına rağmen dümeni bırakmadan yelken trimi yapmak mümkün. Bumbanın ucundan direk olarak ortadaki vince giden anayelken ıskotalarına dümenden uzanmak mümkün, diğer ana vinçlere de. Bu ilk 68’de ayrıca çoğu dümen kaidesindeki panelden kumanda edilebilen üstün bir hidrolik sistemi var.

Dümenin ön kısmında, dümen tutarken oturarak ana vinçlerden trim yapılmasına imkan sunan bir yan güverte boşluğu var. Bu da konuklar için kalabalık olmayan, basit bir havuzluk alanı ve cömert bir genişlik, rahat oturma bölümü, geniş yan güverteler ve yüksek bir fribord bırakıyor; 68 üzerine çıkıldığında son derece büyük bir yat olduğu hissini veriyor.

Testin devamı Nisan 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.